Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Proč investovat právě do zemědělského pozemku?

Výběr stabilní investice je v roce 2020 náročný. Peníze mají v době krize nestálou hodnotu, ovšem zemědělská půda bude zapotřebí neustále.

Vydáno: 30.11.2020

Výběr stabilní investice je v roce 2020 náročný. Uvědomit si, co se opravdu vyplatí či co minimálně udrží hodnotu Vašich peněz ovšem už zas tak těžké není. Peníze mají v době krize nestálou hodnotu, jelikož se jich nenajíte, ani Vás nezahřejí, ovšem zemědělství bude potřebné ať se děje co se děje.


Na co si ale při výběru pozemku dát pozor? Při investování do české zemědělské půdy je třeba zvážit řadu parametrů samotných pozemku, jako jako jsou výměra, nájemní vztahy, míra scelení, přístupnost pozemků, druh (orná půda vs. pastvina) nebo podíl dotační plochy na celkové ploše.


Pro zemědělskou půdu je ovšem klíčová celková bonita (ekonomická důvěryhodnost). Vlastnictví půdy v Česku je stále velmi roztříštěné a pro růst ceny půdy je důležité pozemky scelovat do větších celků. Obecně platí, že čím větší výměra, tím se platí vyšší cena za metr čtvereční. Navíc se nedá říct, že by v česku byl "jeden velký hráč v oblasti půdního vlastnictví, jako je třeba Agrofert. Máte tak díky tomu šanci i vy!


Experti toto aktivum nejvíce zpodobňují s byty, jejichž cena těží z chronicky pomalé výstavby a levných hypoték. Výhodou ovšem zůstává, že půdu narozdíl od bytů, jak už bylo zmíněno, můžete půdu celistvit a tím i více zhodnotit. Navíc je zemědělství jedním z nejvíce dotovanějších odvětví. Dotace od státu a EU z velké části určují možný výnos z obdělávání půdy, a zemědělství proto neprochází tak pravidelnými cyklickými výkyvy jako jiná odvětví. České zemědělství jako celek bylo ziskové každý rok v posledních 15 letech. V pokrizových letech 2011−2013, kdy se řada jiných oborů stále trápila, vykazovalo zemědělství historicky nejvyšší zisky, které navíc v dalších letech ještě vzrostly. Výnosnost, tedy podíl nájmů k ceně půdy, se od roku 2010 trvale pohybuje okolo dvou procent.


Taková výnosnost je na první pohled nízká, avšak odpovídá předvídatelnosti nájmů, a tedy nízké rizikovosti takové investice. Srovnejme to s vyšší výnosností bytů, která však kompenzuje rizika jako fluktua­ce nájemníků nebo citlivost nájmu na hospodářský cyklus.


Zdroj: https://www.farmaduha.eu/index.php/2019/01/21/investice-do-nemovitosti/

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč