Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Zemědělci letos sklidí méně brambor

Letošní úroda brambor by podle zemědělců měla být o poznání nižší, než v letech minulých. Je to dáno především velmi suchým létem...

Vydáno: 09.09.2015

Letošní úroda brambor by podle zemědělců měla být o poznání nižší, než v letech minulých. Je to dáno především velmi suchým létem a také nižší výměrou polí osázených touto plodinou. Brambor se tradičně nejvíce pěstuje v kraji Vysočina, kde zemědělci odhadují pokles hektarových výnosů až o 30 až 40 procent.

Tento fakt se už také začíná promítat do cen samotných brambor určených ke spotřebě. Nově dostanou zemědělci zaplaceno za jeden kilogram brambor pět až šest korun, což je o celé dvě koruny více než před měsícem. Obchody pak brambory prodávají za zhruba dvojnásobek této částky. Zkraje týdne platili lidé v Jihlavě za kilogram brambor z české produkce od 9,90 Kč po 13,90 Kč. Najde se zde však i obchod, který nabízí brambory z Francie, které vyjdou o poznání dráž. V přepočtu tam zákazník za jeden kilogram zaplatí až 26 Kč. Problém s nedostatkem brambor se však netýká jen České republiky, podle předsedy bramborářského svazu pana Miroslava Chlana je nedostatek brambor i v jiných zemích Evropy. Jejich cena pak zákonitě stoupá i tam.

Podle Českého statistického úřadu osázely zemědělské podniky na Vysočině 8262 hektarů, což představuje celých 36 procent všech bramborových polí v ČR. Velkou část osazených brambor tvoří později sklízené odrůdy, které jsou využívané k jídlu. Dále se produkují také brambory používané k sadbě a výrobě škrobu. U konzumních brambor se hektarový výnos běžně pohybuje okolo 30 tun, letos však zemědělci očekávají pokles na zhruba 20 tun.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Zemědělská společnost se sídlem v Havlíčkově Borové na Havlíčkobrodsku pěstuje brambory na 170 hektarech polí. Podle agronoma Jiřího Zvolánka sucho nejméně uškodilo bramborám určeným na sadbu, protože ty se sklízejí jako menší hlízy. Velký problém je naopak u brambor určených ke konzumaci, kde by mohla ztráta dosáhnout až 50 procent. Finančně by na tom však zemědělský podnik neměl být hůř než minulý rok, brambory ke konzumaci jdou výborně na odbyt a jejich cena je oproti minulému roku trojnásobná.

Bramborový škrob vyrábějí v kraji Vysočina pouze Škrobárny v Pelhřimově. Brambory vykupují od 25. srpna a jejich zpracovávání se rozjelo 28. srpna. Na začátku září pak podnik otevřel druhou linku na výrobu bramborového škrobu v jihočeském Chýnově. Podle plánu chtějí škrobárny letos zpracovat 57 500 tun brambor, aby z nich následně vyrobily až 12 000 tun škrobu. Díky tropickému počasí a suchu však bude podle předsedy představenstva pana Josefa Hadravy velmi těžké tento plán splnit. Vše závisí na počasí v následujících dnech a týdnech. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč