Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Ceny nemovitostí stále rostou a investovat včera, bylo pozdě

I když v dnešní době rostou ceny nemovitostí, tak je to pořád pro lidi nejlepší investice. Podle expertů se stále vyplácí do pozemků investovat, jedná se o bezpečné uložení volných finančních prostředků pro budoucí hospodaření.

Vydáno: 04.10.2021

I když v dnešní době rostou ceny nemovitostí, tak je to pořád pro lidi nejlepší investice. Podle expertů se stále vyplácí do pozemků investovat, jedná se o bezpečné uložení volných finančních prostředků pro budoucí hospodaření. Ceny pozemků stouply nejvíce o pětinu za poslední rok, ukazují to data HB Indexu.


HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Vychází z reálných odhadů tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Zdražování nemovitostí by mělo nadále pokračovat i v následujícím půl roce, tempo růstu by se ale mělo mírně snížit.


Roční růst cen bytů a pozemků se letos vystoupal, až nad úroveň 12%, kde by měl i zůstat. „Současná vysoká poptávka po nemovitostech bude trvat především tehdy, pokud nepoleví zájem investorů." dodává Jiří Feix, předseda představenstva ČSOB a Hypoteční banky.


Největší nárůst cen je zaznamenám zejména u pozemků, kde se změnil územní plán. A nadále větší nárůst cen je přirozeně v okolí větších měst. Lidé se snaží vyhledávat v okolí větších měst jako je Praha, Ostrava či Kladno – pozemky, kde by bylo možné postavit rodinný dům, a to i za cenu dojíždění.


A na kolik vyjde malá zahrádka, na které si sotva postavíte maringotku? Například ve Středočeském kraji najdete cenu okolo tři čtvrtě milionu. Volného místa není bohužel tolik, právě proto roste i cena. Je potřeba se zamyslet nad tím, že pozemek je jedinečný – není možného postavit, rozšířit, je pouze jeden.


V poslední době jsou v trendu také pozemky v turisticky atraktivních oblastech, jedná se zejména o pastviny na horách. Pořizovací cena není vysoká, je možné zde udělat dočasnou stavbu a udělat zde prostor pro sezónní rekreaci. Naopak špatně prodejné pozemky jsou na některých typech brownfieldů či v satelitních částech obcí.

Mnoho pozemků nemá majitele

Pokud poptávka bude neustále stoupat nebo se udržovat na takové to hranici, tak ceny pozemků podle katastru nadále porostou, a to i díky faktu omezenosti počtu pozemků. Nabídka je zde taky velmi ovlivněná tím, že mnoho pozemků v ČR mají nejasného majitele. Nebývá buď vůbec uveden, nebo je již po smrti.


ÚZSVM pomohlo dohledat přes 20 tisíc správných majitelů k jednotlivým pozemků. Ve více jak 50% došlo k zahájení dědického šetření. V ČR se objevuje až 190 tisíc pozemků, které nemají dostatečně identifikovaného vlastníka.

Je možné, že i Vy můžete mít pozemek o kterém nevíte

Existuje několik případů rodin, které o dané nemovitosti/pozemku nevěděli a nyní vlastní např. část pole, zahradu aj. Většinou na to přijdou díky nabídkám od agentur, které by měli o daný pozemek zájem. Poté dochází k dodatečnému dědickému řízení. Soud zde rozhoduje, zda jim parcela po předcích patří, potvrdí a poté to zapíše i katastr.


V dnešní době se o dohledávání vlastníků stará Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). V případě, že se majitelé nepřihlásí do konce roku 2023, přejdou tyto nemovitosti státu.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč