Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Statisícové poplatky za vyjmutí pozemků z půdního fondu se sníží

Statisícové poplatky kvůli půdě se sníží. Ministr souhlasil s úpravou zákona. Pokud si lidé několik měsíců počkají, mohou výrazně ušetřit.

Vydáno: 12.01.2016

Výkup pozemků - rychle a za hotové

O vyjmutí půdy ze zemědělského půdního fondu jsme psali v našem magazínu už dříve. Nyní se v této oblasti znovu čeří voda. Ministr životního prostředí Richard Brabec totiž ustoupil a po tlaku starostů do Sněmovny doručil kompromisní návrh zákona, který by mohl začít platit již během tohoto roku.

V důsledku přijetí zákona by pak lidé mohli platit za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu několika násobně méně. Od dubna 2015 totiž platila úprava, podle které museli lidé za vyjmutí svého pozemku zaplatit až statisíce. Za metr čtvereční zastavěné plochy by se nově nemělo zaplatit víc než 180 korun, přitom v současnosti to může být i desetkrát víc.

O výši poplatku v současnosti rozhoduje velikost pozemku, úrodnost půdy i ekologická váha vlivu na životní prostředí. Pokud tedy někdo stavěl v např. v ochranných pásmech národních parků, poplatky se mu zněkolikanásobily.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Tento “nepopulární” zákon, byl původně přijat, aby zabránil záboru kvalitní zemědělské půdy pro výstavbu. V České republice totiž ročně zmizí více než 6 tisíc hektarů orné půdy. Na části z toho sice vzniknou louky nebo lesy, ale přibližně na třetině se vystaví domy, sklady nebo továrny.

Poplatky se ovšem nově sníží jen pro individuální výstavbu rodinných domů, obce budou platit dál a to i při budování veřejně prospěšných staveb. Novinka, která zlevní poplatky se nebude vztahovat ani na developery.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč