Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Novela stavebního zákonu pro rok 2023

Dne 15.7. 2021 prezident republiky podepsal nový stavební zákon díky tomu, že Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát. Tento zákon nabude účinnosti 1.7. 2023, je zde pár výjimek některých ustanovení s dřívější účinností.

Vydáno: 04.10.2021

Co je dobré vědět o novele stavebního zákonu?


Dne 15.7. 2021 prezident republiky podepsal nový stavební zákon díky tomu, že Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát. Tento zákon nabude účinnosti 1.7. 2023, je zde pár výjimek některých ustanovení s dřívější účinností. To jsou jediná fakta, na kterých se politici, odborníci, úředníci shodnou. Pak už se zde rozdělují dva tábory. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová si od zákona slibuje jednodušší a rychlejší řízení, obce naopak mají obavy, že ztratí kontrolu, co na jejich území vznikne.


Jaké změny tedy očekávat?


V první řadě dojde k výraznému urychlení v oblasti získání stavebního povolení. Stavební úřad by měl rozhodnout do 30 dnů od zahájení řízení v případě jednoduché stavby. V ostatních případech by měl rozhodnout do 60 dnů. Tyto lhůty musí dodržet nebo dané řízení převezme krajský státní stavební úřad, který je mu nadřízen.


Dalším bodem je kompletní digitalizace. Díky novele budou všechny úkony mezi stavebníkem, stavebním úřadem, dotčenými orgány atd. prováděny elektronicky. Má dojít ke vzniku online systému, kde budou dvě základní evidence – evidence stavebních postupů a evidence elektronických dokumentů. Lidé nebudou muset žádné štosy papírových spisů a vše bude dohledatelné po pár kliknutích. Na portálu zároveň uživatelé naleznou informace o stavu řízení nebo provedených úkonech aj.


Stavební agendu už nebudou mít na starosti obce ani kraje, ale vznikne jednotná soustava stavebních úřadů. V čele bude Nejvyšší stavební úřad, toto sjednocení má vyřešit zejména problémy s riziky zasahování místních samospráv do rozhodování o povolení stavby. Díky vzniku čisté státní stavební správy by mělo umožnit lepší komunikaci mezi úředníky a zároveň pomoci k dodržování lhůt.


Bude mi stačit pouze jedno razítko?


Ano, doopravdy bude stačit pouze jedno razítko. V dnešní době stavebník obíhá řadu úřadů a získává několik razítek (např. od orgánů ochrany životního prostředí, památkové péče a dalších). Většina těchto orgánů přejde pod statní stavební úřady až na některé výjimky, které zůstanou samostatné. Patří sem hasičský záchranný sbor či Agentura ochrany přírody a krajiny – budou se nově vyjadřovat jen jedním dokumentem.


A v neposlední řadě tu máme bod o přísnějším odstraňování a dodatečné povolování staveb. Zde se zákon zaměřil na tzv. „černé stavby", které byly postavené bez povolení nebo v rozporu s jeho podmínkami. V současnosti při zjištění, že stavba byla postavena „na černo" a pro její legalizaci postačuje, že stavebník doloží potřebné dokumenty dodatečně.

S novelou zákona tuto stavbu bude možné dodatečně povolit jen za podmínky, že stavebník jednal v dobré víře tzn. že daný zákon neporušil vědomě. Mimo jiné dodatečné povolení bude podmíněno úhradou pokuty. Mírnější podmínky pak budou platit, když stavba byla podle zákona pravomocně povolena, ale povolení bylo následně zrušeno, anebo stavební úřad poskytl stavebníkovi chybnou informaci, že povolení není vůbec třeba.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč