Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Zemědělské pojištění na úrodu 2016

Rok od roku přibývá extrémních klimatických výkyvů v přírodě, které nepříznivě ovlivňují hospodářskou úrodu. Řada zemědělců rozmýšlí, zda se jim po letošním horké létě vyplatí dále plodiny pěstovat.

Vydáno: 23.09.2015

Výkup pozemků - rychle a za hotové

Extrémní sucho, které doprovázelo celé letošní léto již od června až do posledního tropického dne v polovině září, si vyžádalo nejen špatnou úrodu jablek, které díky suchu a kroupám nedorostly požadované velikosti. Ale dokonce řada zemědělců zvažuje, zda dále pokračovat v pěstování plodin jako jsou například brambory apod.

Ať už zemědělce souží dlouhodobá sucha nebo naopak kroupy, déšť a s ním spojené povodně, vypadá to, že se jim blýská na lepší časy. Ministr zemědělství Marian Jurečka se nechal slyšet, že se připravuje vznik speciálního fondu, který by pokryl ztráty zemědělců zapříčiněné klimatickými vlivy. V současné době se zdá, že by zemědělské pojištění mohlo fungovat již od roku 2016.

Pojištění rizik

Fond Ministerstva zemědělství České republiky bude fungovat na dobrovolném členství a jeho financování bude probíhat, jak ze strany státu, tak také z příspěvků od jednotlivých členů. V případě poklesu úrody v návaznosti na nepříznivý vývoj počasí bude stát kompenzovat členům z fondu finanční ztráty na úrodě. Vstupní poplatek by podle ministra zemědělství neměl být vysoký. 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Původně měl fond vzniknout již v minulém roce 2014, ale narazil na odpor u Agrární komory. Ministerstvo zemědělství se nyní po horkém létě a po neúspěšném boji proti suchu po celém území České republiky domnívá, že zájem o vznik fondu, který zajistí zemědělské pojištění rizik, značně vzroste.  

Pojišťovací fondy

Za hranicemi tuzemska již pojišťovací fondy fungují řadu let a zkušenosti s nimi jsou velmi povzbuzující. Pojišťovací fondy však nejsou spasením celé situace v zemědělství, kde jednou z hlavních příčin škod na úrodě je špatné hospodaření a nedostatečná ochrana půdy. Čeští zemědělci zápasí až na 50% zemědělské půdy s vodní erozí půdy.

Na boj proti suchu již bylo vypsáno 8 miliard korun, které je možné čerpat na obnovu rybníků, mokřad a horských nádrží. Dotace jsou čerpány z evropských financí až do roku 2020.  

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč