Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Odvodnění pozemku

Trápí Vás voda na Vašem pozemku? Zjistěte možné způsoby, jak prostranství odvodnit, abyste ho mohli využívat.

Vydáno: 23.06.2015

Voda je sice životodárnou tekutinou, kterou potřebuje každý z nás, ale pokud se nachází na našem pozemku a je jí opravdu moc, přináší nám spíše starosti než radosti. V takovém případě je třeba zaměřit se na odvodnění pozemku, které Vám umožní začít využívat prostranství přesně podle Vašich představ a plánů.

Proč se na Vašem pozemku drží voda?

Než se pustíte do samotného odvodňování, zjistěte si, proč se voda na pozemku vlastně drží a odkud se bere. Mezi nejznámější a nejčastější důvody proč je pozemek zavodněný, patří:

  • Podzemní voda
  • Voda dešťová, která nemá kam odtékat
  • Voda z potoku s nedostatečně velkým korytem
  • Voda přiváděná z okolních pozemků

Jak na to?

Tím nejjednodušším způsobem, který řeší jak vodu dešťovou, tak i vodu přiváděnou z okolních pozemků, je odvodnění pozemku svépomocí. Neboť v takovém případě stačí vyhloubit několik cest, kudy bude voda smět pokračovat dál. Tu můžete svést například do nejbližšího potoka, k dalšímu pozemku nebo třeba i do jámy, kterou vytvoříte právě pro tento účel. Ne vždy však Vašemu pozemku tento způsob pomůže, protože tato východiska řeší jen povrchovou vodu a navíc nemusí působit esteticky.

Nešetřete na nesprávném místě

Pokud se chceme zbavit i spodní vody, která by mohla ohrožovat úrodnost půdy, nebo i například podzemní části domu. Využívá se odvodnění pozemku drenáží. Drenážní systémy slouží k tomu, aby nechtěná voda byla zachycena a odvedena dál. Co se týká drenáží, tak jsou dlouhodobou investicí a případné laické chyby se Vám mohou velmi prodražit. Jde zkrátka o to, aby voda tekla drenážními trubkami dostatečně rychle a neusazoval se v nich písek. Proto musí být tyto trubky umístěny nad nepropustnou podzemní vrstvou, zasypané štěrkem a oddělené od okolí polyesterovou tkaninou.

Rozhodně nepodceňujte také právní mantinely. Neboť právě během takovéto práce nemá být ovlivněna vydatnost stávajících vodních zdrojů. To znamená, že nesmí dojít k porušení práv vlastníků ostatních pozemků, studní a dalších…Proto se doporučuje obrátit se na odborníka, pokud totiž své požadavky svěříte profesionálovi, tak kvalitně projektovaný a odborně vybudovaný drenážní systém má životnost několik desetiletí.

Drenáž přinese hned několik výhod

  • Odvodnění = zúrodnění půdy
  • Odvod vlhkosti z půdy má vliv na její teplotu, ta je poté vyšší a stálejší
  • Odvod vody zároveň podporuje tvorbu humusu, neboť se zlepší rychlost a kvalita všech přirozených rozkladných procesů v půdě
  • Odvodem zbytečné vody také uvolníme místo pro vzduch, to znamená, že se radikálně zlepší životní podmínky pro mnoho druhů užitečných půdních bakterií a vyšších živočichů, jako jsou žížaly, členovci a další…

Stále se nedaří pozemek odvodnit? Nevěste hlavu

Pokud se nepodaří pozemek dostatečně odvodnit, tak dobrou zprávou je, že vodním poměrům můžete přizpůsobit výsadbu. Existuje totiž mnoho druhů rostlin, kterým se právě v takovéto půdě skvěle daří, například kosatce, kopretiny. Co se týká třeba topolů nebo vrb, tak ty doslova vodu z půdy „vytahují“, takže patří k těm, kterým se bude v podmáčené půdě také dařit.

Důvěřovat odborníkům se vyplácí

Jak již bylo zmíněno, odvodnění můžete provést svépomocí, na internetu naleznete ne jeden návod odvodnění pozemku, avšak měli byste mít na paměti, že na každém pozemku, zahradě tomu může být úplně jinak, záleží na charakteru půdy a spoustě dalších okolností. Pokud budete chtít uskutečnit komplexní úpravu vodních a půdních poměrů na pozemku věřte, že to opravdu nebude jednoduchá záležitost. Obrátit byste se měli na solidní firmu, či zkušeného odborníka. 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč