Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Vláda bude řešit mléčnou krizi, změní se harmonogram vyplácení dotací

Česká vláda se chystá v nejbližší době řešit mléčnou krizi, která v posledních měsících zasáhla nejen Českou republiku, ale v podst...

Vydáno: 01.10.2015

Výkup pozemků - rychle a za hotové

Česká vláda se chystá v nejbližší době řešit mléčnou krizi, která v posledních měsících zasáhla nejen Českou republiku, ale v podstatě celou Evropu. Tato krize vznikla kvůli nízkým výkupním cenám mléka, za které může levné mléko z dovozu a také embargo Ruska na dovoz potravin ze zahraničí.

Letos zemědělci dostanou mimořádně část hlavních podpor v upraveném harmonogramu. Cílem úpravy tohoto harmonogramu je, aby měli zemědělci k dispozici dostatečnou peněžní částku na to, aby mohli včas splácet všechny své závazky.

Státní zemědělský intervenční fond, který je akreditovanou platební agenturou Ministerstva zemědělství, začne od 2. listopadu vyplácet zemědělcům zálohy na jednotnou platbu za plochu. Tato podpora se zkráceně nazývá SASP a jejím záměrem je podpora zemědělců, kteří obhospodařují minimálně jeden hektar zemědělské půdy například jako standardní ornou půdu, úhor, travní porost a tak dále. Tato platba je významnou složkou přímých plateb poskytovaných z rozpočtu Evropské unie a dříve představovala více než 50 % celkové částky, která je určená pro přímé platby. Více o SASP si můžete přečíst přímo na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu. 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Řešení krize? Změna harmonogramu výplaty dotací

SZIF chce mléčnou krizi řešit tak, že místo běžných 50 % letos v první fázi vyplatí až 70 % částky, která je určena pro přímé platby. Snahou SZIF je vyplatit peníze co nejdříve, vše momentálně závisí na kontrolách v terénu a také počtu dostupných pracovníků SZIF, kteří již několik měsíců pracují nad rámec svého běžného pracovního vytížení.

„Naší snahou je urychlení vyplácení celé dotace na plochu. SZIF totiž upravil administrativní proces a bude stačit, když vydá jen jedno rozhodnutí o udělení platby a vyplatí zálohu ve výši 70 %. Zbývající doplatek 30 % vyplatí automaticky později, tato platba se již nebude muset projednávat. Doplatek začnou zemědělci dostávat od 1. prosince." řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Sazba pro jednotnou platbu na plochu ještě nebyla určena, ovšem očekává se, že oproti roku 2014 bude nižší, protože se změnil systém výplaty SAPS. Peníze totiž jdou mimo jiné i na povinné udržování zeleně (Greening) a program Mladý zemědělec, který slouží k podpoře zemědělců do 40 let věku. Zatím se předpokládá, že sazba SASP bude přibližně 3500 Kč, její skutečná výše však bude oznámena nejdříve v říjnu.

Zemědělská krize a nezaměstnanost

Podle ministra zemědělství pana Mariana Jurečky je změna systému vyplácení záloh pro zemědělce v současné době velmi důležitá. Nízká výkupní cena mléka totiž ohrožuje jejich podnikání, což může vyústit až v pokles nabízených pracovních míst na venkově, který je z hlediska zaměstnanosti velmi rizikový. Proto se vláda snaží zemědělcům zajistit dostatečný přísun hotovosti tak, aby mohli dál pokračovat ve své práci.

Platby poskytované za hospodaření v horských a jinak znevýhodněných oblastech začne SZIF vyplácet od 1. prosince 2015, platby pro chráněná území od 15. prosince 2015, platby na Mladé zemědělce a rovněž platby na dojnice od 11. ledna příštího roku a platby na udržování zeleně uvolní SZIF 18. ledna 2016. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč