Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Co znamená pojem daň z nabytí nemovitých věcí? Je to majetkovou daň, která je součástí české daňové soustavy a která spadá pod oblast daňového práva. Jedná se o přímou daň vázající se na vlastnictví majetku, jejíž výnos náleží v plné výši do rozpočtu města či obce, na jehož území se nemovitá věc nachází. Do sbírky zákonů České republiky byla zavedena dne 9. října 2013 na základě zákonného opatření senátu č. 340/2013 o dani z nabytí nemovitých věcí a nahradila do té doby existující daň z převodu nemovitostí. Na základě pozdější úpravy zákona s účinností od 1. listopadu 2016 je poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí nabyvatel (kupující) vlastnického práva k nemovité věci.

Vydáno: 18.05.2020

     Předmětem této daně jsou nemovité věci, které se dle katastru nemovitostí nachází na území České republiky.Výše daně z nabytí nemovitých věcí se vypočte jako součin sazby daně a jejího základu, který se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru. Již od počátku účinnosti tohoto zákonného opatření je sazba daně nastavena na 4%. Doplatek daně nižší než 200,- Kč se nedoplácel. Přiznání k dani musí poplatník podat nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí.
Zrušení daně a daňové odpočty:
     Vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Daňové odpočty zůstanou zachovány i u nových hypoték až do konce roku 2021. Pro nemovité věci, nabyté od prosince 2019 do prosince 2021 platí, že kupující nebude hradit daň z nabytí a současně může uplatňovat odpočty úroků z úvěrů na bydlení od základu daně.
     Novela by měla mít zpětnou účinnost. Ti, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března 2020 (kvůli pandemii COVID 19 odloženo do srpna 2020) již platit daň z nabytí nemovitosti nebudou. To samé se týká i lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Pokud ji někdo již zaplatil, budou mu peníze vráceny.

Jak na zrušení pohlíží odborníci:
     Názory odborníku, na zrušení daně z nemovitosti se různí. Podle některých se jedná o nesystémové opatření, které trh s nemovitostmi neovlivní. Podle těch ostatních, jde o dobrý nápad, který by mohl rozhýbat trh s nemovitostmi a celkově o něco snížit ceny nemovitostí. Přesto se většina shoduje na tom, že by tato opatření neměla být zaváděna v době krize, spojené s pandemií.

Fiskální dopady:
     Kvůli zrušení daně z nabytí nemovitých věcí by státní rozpočet přišel po zbývající část roku 2020 o výnos ve výši 10,6 mld. Kč a v následujících letech o výnos ve výši 13,8 mld. Kč. Naopak pozitivní dopad zrušení uplatňování odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení na veřejné rozpočty je odhadován ve výši cca 5 mld. Kč.

Zdroje: https://www.aktualne.cz/, https://www.mfcr.cz/, https://www.e15.cz/, https://cs.wikipedia.org/

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč