Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Novela stavebního zákona: Studny, bazény, skleníky, sklepy

Novinky v připravovaném stavebním zákoně týkající se menších staveb na na pozemcích rodinných domů.

Vydáno: 24.05.2017 jt

Novelu stavebního zákona poslanci České republiky schválili před více jak měsíce. Pokud projde senátem a podpisem prezidenta, měla by začít platit na jaře roku 2018. Obecně se novela snaží zjednodušit proces schvalování stavby. Umožňuje vézt společné řízení najednou pro územní a stavební řízení. Záležet bude hlavně na tom, kde má být požadovaná stavba umístěna. Jinak se bude rozhodovat při stavbě v zastavěné oblasti, jinak například v CHKO nebo ochranných pásmech.

Zjednodušení procesu se týká i menších staveb jako jsou studny, bazény nebo sklepy.

 

Jak tomu je se stavebním povolením nyní? Čtěte zde. Kdy stačí pouze ohlášení stavby, a kdy je potřeba mít stavební povolení? Čtěte zde.

Bazény

Už dnes je možné bez povolení od stavebního úřadu stavět bazény do velikosti 40m2.
Aby se mohlo začít stavět bez stavebního úřadu, musí stavba bazénu splňovat určité podmínky. Bazén musí být vyhlouben v zastavitelném území a jeho vzdálenost od hranic pozemku musí být minimálně 2 metry.

Jiná pravidla platí pro bazény jiného typu, například rekreačního areálu nebo ubytovacího zařízení. Tam je stavební povolení a kolaudace zapotřebí.

 

Studny

Momentálně o hloubení studen rozhodují speciální stavební úřady zabývající se užíváním vody a vodními stavbami - takzvané vodoprávní úřady. Podle nové novely zákona bude možní i u staveb typu studny vést stejným zjednodušeným způsobem jako ostatní stavby.

Do novely se nepodařilo prosadit variantu, aby se do jednotné žádosti mohly začlenit i vodní stavby. Například při plánované stavbě rodinného domu se studnou budete muset stále podávat žádost zvlášť i na vodoprávní úřad.

 

Stáje

Pro jednoduché podávání žádosti, upravené novelou musí i stáje splňovat určité podmínky. Zemědělská stavba nesmí přesáhnout 60m2 zastavěné plochy. Musí se jednat o stavbu určenou pro zemědělství, nesmí být vyšší než 6m a nesmí být podsklepená. Pokud splňujete všechny podmínky, není nutné žádat o stavební povolení a stačí aby stavební úřad rozhodl jen o umístění stavby.

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

 

Sklepy a vinné sklepy

Stejně jako u bazénů i u sklepů v první řadě rozhoduje jejich použití. Pro plánované komerční využití platí jiná pravidla než pro soukromou stavbu. Rozhodující je samozřejmě i umístění a velikost sklepa.
Z novely zákona budou mít radost začínající vinaři. Poplatek za žádost o vydání územního rozhodnutí i za žádost o stavební povolení vinného sklepa bude jen 1000 Kč. Do teď se částky nutné zaplatit při stavbě nového sklepa nebo při změně vlivu užívání stavby pohybovaly minimálně na destinásobku.

 

Skleníky

I u stavby skleníku se nyní obejdete bez rozhodování stavebního úřadu. Opět musíte splňovat určité podmínky. Skleník nesmí být větší než 40m2 a jeho výška nesmí přesahovat 5m. Stejně jako bazén, musí být v zastavěné ploše a minimálně 2m od hranice pozemku. Nesplňuje-li Váš skleník tyto podmínky, bude vám stačit jen územní souhlas. Stavební povolení, ohlášení stavby a kolaudace nebudou nutné.

Formulář Ohlášení stavby - vzor ke stažení!

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč