Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Ohlášení stavby

Jak je to s ohlášením stavby, kdy stačí ohlášení a kdy už je třeba stavební povolení? A kdy je možné stavět nebo rekonstruovat bez povolení a ohlášení?

Vydáno: 15.06.2015

Jak je známo, co Čech, to kutil. Rádi stavíme, neustále předěláváme a rozšiřujeme své domy, chaty, zahrady… I přesto, že můžeme mít pocit, že jsme pány vlastní stavby, někdy nám musí úřady naší kreativitu posvětit. Nesmíme tedy brát na lehkou váhu ani zdánlivé drobnosti typu opěrné zdi či větší terénní úpravy na zahradě. Pojďme se společně podívat, jaké povinnosti k ohlášení stavby náleží? A kdy je třeba žádat o stavební povolení?

Tento článek se věnuje zejména ohlášení stavby. Pokud váháte, jestli potřebujete stavební povolení nebo ohlášení přečtěte si také článek Stavební povolení.

Kdy stačí pouze ohlášení stavby, a kdy je potřeba mít stavební povolení?

Ohlášení stavby (někdy také označované jako ohláška) je zjednodušená verze stavebního povolení, kterou jde získat rychleji než klasické stavební povolení. Stavební ohlášení dnes zpravidla postačí např. pro novostavby rodinných domů nebo stavbu chaty. Stavba, by ale měla splňovat podmínku zastavěné plochy do 150 m2 a dům by měl mít maximálně jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží.

Pro větší stavby už musíte mít stavební povolení, někdy je potřeba i při rekonstrukci bytu, pokud zasahujete do nosných stěn domu nebo se přestavbou změní vzhled domu.

Ať už bydlíte v domě či bytě, dřív nebo později Vás budou určitě čekat větší nebo menší stavební úpravy jako jsou například přístavba, rekonstrukce koupelny a další. S tím se samozřejmě pojí povinnost na ohlášení drobné stavby stavebnímu úřadu.

Ohlášení stavby se týká:

  • Staveb k bydlení a k rekreaci do 150 m2 zastavěné plochy, s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nanejvýš dvěma nadzemními podlažími a podkrovím.
  • Změn staveb, kdy se nepřekročí parametry z předchozího bodu (přístavby, nástavby).
  • Stavebních úprav pro změny užívání stavby, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby (například úpravy bytu bez zásahu do nosných stěn).
  • Opěrných zdí do výšky 1 m, které hraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím.

Pokud stavba zároveň nevyžaduje nové nároky na dopravní a technickou infrastrukturu, bude Vám stačit ohlášení bez předchozího územního rozhodnutí nebo územního souhlasu.

Podrobný popis staveb obsahuje stavební zákon - ohlášení stavby. Pokud si však nejste jistí, neváhejte se obrátit na stavební úřad v místě stavby.

Tyto hodnoty ale mění Novela stavebního zákona 2017

Ohlášení v praxi

Jako první je vhodné zažádat o územně plánovací informaci. Jedná se o předběžnou informaci o stavu území, návrzích na změny jeho využití a také o vydání příslušných rozhodnutí a opatření. Tyto informace Vám pomohou zjistit, zda je nutné stavební povolení, nebo od kterých orgánů budete potřebovat následně jejich souhlas. Stavební úřad Vám také na požádání poskytne předběžnou informaci, zda lze určitý stavební záměr uskutečnit atd. Zkrátka abyste měli dobrý pocit, že vše bude v pořádku, a vyhnuli se tak zbytečným nepříjemnostem.

Nesmíte zapomenout, že pro určité stavby je také třeba projektová dokumentace pro ohlášení stavby. Jsou to stavby, které byly již zmíněné výše a další podrobný popis opět naleznete ve stavebním zákoně.

Dalším důležitým úkolem při podání ohlášení stavby je vyplnit formulář, ten si lze vyzvednout na příslušném odboru městského úřadu. Samozřejmě je také běžně dostupný na internetových stránkách příslušného úřadu nebo webu Ministerstva pro místní rozvoj. Formulář zároveň obsahuje i podrobný seznam příloh, které budou k ohlášení nutné a včetně dotčených orgánů – jako jsou orgány na úseku ochrany přírody a krajiny, památkové péče či požární ochrany…

Nezapomeňte na sousedy, i jejich souhlas je nutný…

V některých případech musíte k ohlášení stavby doložit stavebnímu úřadu také souhlasy osob, které mají vlastnická práva nebo práva odpovídající věcnému břemenu k pozemkům mající společnou hranici s pozemkem, na kterém máte v plánu stavební záměr provádět. Jednoduše řečeno máme na mysli sousedy. Jejich souhlas budete potřebovat, pokud je třeba k provedení záměru využít sousední nemovitost. Na situačním výkrese je potom nutné mít podpisy sousedů včetně uvedeného jména, adresy, narození a čísla jejich pozemku, ústní souhlas nestačí. Pokud soused nesouhlasí, pro Vás to hned neznamená, že nestavíte, jeho námitka totiž musí být objektivně zdůvodněná.

Jistota je jistota, a proto na souhlas si raději počkejte

Pokud máte ohlášení správně vyplněné a stavební záměr je v souladu s požadavky, tak Vám stavební úřad do 30 dnů (ode dne podání ohlášení) vydá souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru. Podmínkou je, že Vám musí být souhlas dán písemně, nabývá totiž právních účinků dnem jeho doručení. To znamená, že lhůta je pro stavební úřad pouze tzv. pořádkovou lhůtou a pokud uplyne, Vám nevzniká právo realizovat ohlášený stavební záměr.

Nastane-li situace, že stavební úřad dojde k závěru, že ohlášení není úplné či záměr nesplňuje podmínky pro vydání souhlasu, tak rozhodne usnesením o zahájení stavebního řízení.

Formulář Ohlášení stavby - vzor ke stažení!

 

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč