Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Ceny zemědělské půdy

V dnešní době je zemědělská půda stále velmi vyhledávanou tržní komoditou, jejíž cena několik let po sobě významně rostla. Po několikaletém meziročním nárůstu cen půdy nastala v roce 2018 mírná stagnace. V současné době růst cen zemědělské půdy pokračuje v rostoucím trendu (v průměru cca mezi 5-9% ročně). Také se ale v současné době projevuje jistá únava investorů způsobená významným nárůstem cen v posledních letech.

Vydáno: 24.08.2020

Pokud sami chcete získat přibližnou informaci o ceně zemědělské půdy, vodítkem může být cena dle BPEJ (bonitovaná půdně ekologická jednotka). Soustava BPEJ představuje hlavní kvalitativní základnu pro diferenciaci půdně klimatických podmínek zemědělsky využívané půdy v České republice.
Půda se však v současné době prodává za cenu podstatně vyšší než je její bonita, to platí zejména pro pozemky, kde BPEJ je velmi nízká. Deformaci bonity pozemku a jeho ceny způsobuje zejména dotační politika EU, která poskytuje poměrně vysoké dotace na špatně úrodnou půdy ve vyšších polohách. U orné půdy v nižších polohách, kde jsou dotace podstatně nižší, nejsou rozdíly mezi bonitou a tržní cenou tak veliké.

Na trhu s půdou se dosud uplatňují dva druhy cen:
1) Cena vyhlášková
(cena dle cenového předpisu nebo také cena úřední) se řídí ustanoveními zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění zákona č. 303/2013 Sb. (s účinností od 1. ledna 2014) a je počítána dle vyhlášky č. 441/2013 Sb., ve znění vyhlášky č. 199/2014 Sb. (s účinností od 1. října 2014), kterou se provádí zákon o oceňování majetku. Aktuální znění zákona i vyhlášky naleznete na stránkách Ministerstva financí České republiky. Konkrétní znění předpisu se použije podle stavu majetku ke konkrétnímu dni ocenění (dni převodu vlastnických práv). Základní cena jednoho m2 půdy je stanovena dle BPEJ. Tato základní cena se dále dle vyhlášky upravuje případnými přirážkami a srážkami. Úřední cena zemědělské půdy se nejčastěji vypočítává za účelem zjištění ceny u dědictví, provádění pozemkových úprav, darování nebo nákupu zemědělských pozemků od státních institucí. Průměrná úřední cena za celou republiku byla v roce 2012 ve výši 6,23 Kč/m2. Od roku 2014 došlo k navýšení cen dle BPEJ v průměru o 15%, což ovlivnilo i současnou úřední cenu a výši daně z nemovitosti.

2) Tržní cena
(nebo také cena obvyklá). Tržní ceny zemědělských pozemků jsou ceny skutečně dosahované při konkrétních převodech jejich vlastnictví, tj. při koupi a prodeji jako rovnovážné ceny vyrovnávající nabídku a poptávku. Znalost tržní ceny je důležitá pro účely ocenění zemědělských pozemků a také pro stanovení daně z příjmu z prodeje pozemků. Ceny tržní vznikají na základě nabídky a poptávky a uplatňují se podle momentální nabídky a poptávky na trhu. Významný vliv na tržní cenu má samozřejmě konkurenceschopnost dalších zájemců.
Průměrná tržní cena zemědělských pozemků (primárně určených pro další zemědělské využívání ve střednědobém horizontu) se pohybuje mezi 150 – 350 tis. Kč/ha. Vzhledem k výrazné heterogenitě ve vlastnostech obchodovaných pozemků je rozpětí cen velmi vysoké.

Viz níže, naleznete odkazy, na kterých lze zjistit přibližné ceny pozemků:
http://www.cenova-mapa-pudy.cz – průměrná tržní cena
https://www.pozemkyafarmy.cz/cena-pudy.html - úřední cena bez srážek a přirážek
http://www.farmy.cz/cena-pudy/ - úřední cena vč. srážek a přirážek
https://www.cenovamapa.cz

Zdroje:
http://www.farmy.cz/
https://www.bioreality.cz/
www.CENOVA-MAPA-PUDY.cz
https://www.denik.cz

 

 

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč