Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Odstupové vzdálenosti staveb a pozemků

Víte, že existuje vyhláška č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby, která stanovuje, jaké minimální odstupy pozemků a budov musíte v konkrétních podmínkách zachovat, abyste neporušovali zákon.

Vydáno: 14.08.2015

Trendem poslední doby je zdražování pozemků a proto není divu, že se jejich majitelé snaží zužitkovat opravdu každý centimetr. Mnoho majitelů se ale vůbec neuvědomuje, že existuje vyhláška č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby, která stanovuje, jaké minimální odstupy pozemků a budov musíte v konkrétních podmínkách zachovat, abyste neporušovali zákon.

Nad odstupovými vzdálenostmi by se měli majitelé zamýšlet už již během výběru pozemku. Vyhláška totiž stanovuje podmínky umístění staveb na pozemku z pohledu architektonického, urbanistického, hygienického a také z pohledu bezpečnosti, požární a civilní ochrany.

Jaké může být umístění stavby.

Vyhláška o technických požadavcích na stavby stanovuje minimální odstup od hranice se sousedním pozemkem, odstup mezi stavbami a odstup od komunikace.

Vzdálenost mezi jednotlivými domy, které rozděluje volný prostor ( to neplatí například pro řadový dům), musí být minimálně 7 metrů. Vyhláška myslí i na určení vzdálenosti budovy od okraje pozemku, která nemůže být menší než 2 metry. Počítejte však s tím, že tyhle 2 metry Vám stavební úřad neschválí v případě, že hranice Vašeho pozemku sousedí se stavební parcelou. V takovém případě se musí pamatovat na pravidlo 7 metrů, které by si mezi sebe měli sousedi spravedlivě rozdělit. Tedy každý 3,5m.

Z těchto hodnot je tedy jasné, že budova ani její část, nesmí jakýmkoli způsobem zasahovat do sousedního pozemku, nebo znemožňovat jeho zástavbu.

Vyhláška určuje i minimální vzdálenost stavby od komunikace. Ta je stanovena na 3m.

Jakou vzdálenost dodržovat při sázení stromů a živých plotů?

Výjimka potvrzuje pravidlo

Nařízení také pamatuje na zvláštní situace, kdy se domy nacházejí ve stísněných podmínkách. O tom zdali se jedná o stísněné podmínky, rozhodují úředníci stavebního úřadu. Pokud bude rozhodnuto ve prospěch majitele pozemku, znamená to pro něj snížení sedmimetrové hranice na hranici čtyřmetrovou, ovšem za předpokladu, že v žádné z protilehlých stěn nebudou situována okna obytných místností.

Ve velmi ojedinělých případech, mají majitelé dle vyhlášky možnost situovat stavbu i na samotnou hranici pozemku, a to z důvodu zachování hodnoty zástavby. Takové budovy ale nemohou mít na stěně kopírující hranici žádné stavební otvory, jako okna, nebo větrací průduchy. Majitel navíc musí zamezit spádu dešťové vody a sněhu na sousední pozemek.

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč

Prodej, Zemědělská půda, Horní Teplice, 5185m2

Cena: 181 500 Kč

Cena za m2: 35 Kč

Prodej, Zemědělská půda, Chvalšiny, 21761m2

Cena: 631 000 Kč

Cena za m2: 29 Kč