Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Předkupní právo spoluvlastníků se ruší, prodej nemovitosti pro spoluvlastníky bude snazší

Jak se mění podmínky předkupního práva v roce 2015? Více o aktuální právní úpravě, která uvolní ruce nejen spoluvlastníkům zemědělských pozemků se dozvíte v tomto článku. Zanikne zcela předkupní právo k nemovitosti?

Vydáno: 27.01.2015

Předkupní právo spoluvlastníků se ruší, prodej nemovitosti pro spoluvlastníky bude snazší

Od 1.1.2015 se situace v předkupním právu spoluvlastníků výrazně mění a to ve prospěch prodávajícího. Nová právní úprava umožní spoluvlastníkům prodávat své podíly přímo, bez povinnosti je nejdříve nabízet dalším spoluvlastníkům. Ti přijdou o možnost odkoupit společnou nemovitost jako první a neovlivní ani, s kým budou nadále nemovitost sdílet. Platnou výjimkou, kde předkupní právo spoluvlastníků zůstává, je dle NOZ (nového občanského zákoníku) zemědělský či rodinný závod.

 inzerce zemědělských nemovitostí

Zrušení předkupního práva a jeho účinnost

Ačkoliv nový občanský zákoník nabyl účinnosti prvním dnem roku 2014, změny týkající se předkupního práva se začaly uplatňovat teprve od 1. ledna roku 2015. Zákonné předkupní právo tak zaniká u spoluvlastnictví, které vzniklo do 31.12.2013. Jestliže spoluvlastnictví vzniklo až za účinnosti NOZ, tedy po 1.1.2014, potom zákonné předkupní právo spoluvlastníka vůbec neexistuje.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Smlouva o předkupním právu může být řešením

Ačkoli nový občanský zákoník se zákonným předkupním právem nepočítá, v souladu se zásadou smluvní volnosti je spoluvlastníkům umožněno zřídit si předkupní právo smlouvou. Následky porušení takto sjednaného předkupního práva jsou pak stejné, jako u předkupního práva zákonného. Nově budou mít spoluvlastníci  na uplatnění smluvního předkupního práva a na zaplacení kupní ceny 3 měsíce. Po uplynutí této doby předkupní právo zanikne. 

Vyjímky ze zákonného předkupního práva k nemovitostem

Vyjímkou ze zrušení zákonného předkupního práva spoluvlastníků i po novém roce zůstává zachování v případě spoluvlastnictví založeného pořízením pro případ smrti či jinou zákonem stanovenou právní skutečností tak, kdy spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit. V tomto případě trvá předkupní právo podílových spoluvlastníků po dobu šesti měsíců od vzniku spoluvlastnictví.

I po novém roce zůstávají zachována některá zákonná předkupní práva. Jedná se o vzájemné předkupní právo vlastníka pozemku a vlastníka stavby, dále zákonné předkupní právo člena rodiny k rodinnému závodu a dále předkupní právo nájemce jednotky vzniklé rozdělením práva k domu nebo pozemku na vlastnické právo k jednotkám k této jednotce.

Spoluvlastnictví k zemědělskému závodu

Výjimka platí také pro spoluvlastnictví k zemědělskému závodu (tj. jakákoliv zemědělská usedlost či jiná nemovitost sloužící k zemědělské produkci), kde bylo spoluvlastnictví založeno v návaznosti na dědické řízení nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit. V takovém případě, když převádí některý ze spoluvlastníků svůj podíl, mají ostatní spoluvlastníci k podílu předkupní právo. Předkupní právo se vztahuje i na dědický podíl. U předkupního práva k podílům na spoluvlastnictví zemědělského závodu neplatí žádné časové omezení.Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč