Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Jaké změny přinesla novela o dani z nabytí nemovitosti?

Daň z převodu nemovitosti nyní platí kupující. Co všechno se změnilo?

Vydáno: 09.12.2016 rk

Daň z nabytí nemovitosti, dříve známá jako daň z převodu nemovitosti je placena kupujícím, tedy nabyvatelem vlastnického práva k nemovité věci. Tato změna platí od 1. 11. 2016. Novela během tohoto roku prošla legislativním procesem a v srpnu stvrdil svým podpisem prezident.

Sazba daně jsou 4%

Sazba daně zůstává 4 %. Daň se vypočte se jako součin základu daně zaokrouhleného na celé stokoruny nahoru a sazby daně. Daň se neplatí v případě, že činí méně než 200 Kč.

Předmětem daně je pozemek, stavba nebo jednotka nacházející se na území České republiky. Dále je to právo stavby, kterým je zatížený pozemek a ten se nachází na území České republiky nebo spoluvlastnický podíl na nemovité věci.


Důvody k zavedení novely a novinky, které přinese

Vláda od novely očekává větší transparentnost a jednodušší výběr daní. Předpokládá se snížení nedoplatků na daních a zvýšení vymahatelnosti od kupujících. Bývalý majitel má menší motivaci daň státu odvést, protože mu majetek po prodeji už nepatří. Naopak kupujícího je jednodušší dohledat. Novela také ruší institut ručitele, kterým doposud býval nový majitel nemovitosti.

Přijde snížení ceny nemovitostí?

Snížení ceny nemovitostí se podle předpokladů odborníků očekává. Komplikace mohou nastat u nemovitostí, u kterých je využívána hypotéka. Hypotéka pokrývá maximálně cenu nemovitosti bez daně za převod, takže kupující bude muset sáhnout více do své kapsy, aby vše zaplatil. Novela osvobozuje od placení daně kraje, obce a jejich svazky. Tyto instituce zároveň nebudou muset podávat daňová přiznání.


Daň se platí předem. Pozor na daňové přiznání.

Jelikož, je daň z převodů nemovitostí jediná, která se platí předem, je potřeba si pohlídat daňové přiznání. Za rok 2017 je nutné přiznání poslat nejdéle do konce ledna 2017. Toto přiznání se týká každého, kdo v roce 2016 získal do vlastnictví nějakou nemovitost, přičemž nezáleží, jestli jste nemovitost koupili nebo dostali. Jestli jste už daňové přiznání podali dříve, tak ho znovu podávat nemusíte, stačí ho podat jenom jednou. To neplatí o dani, která se platí každý rok. Je zde výjimka, a to, pokud jste během roku 2016 měnili skutečnosti, které ovlivňují vyměření daně. Například jste změnili pole na stavební parcelu nebo jste něco přistavěli. Tím jste změnili výměru nemovitosti a přiznání jste povinni podat.

 

Kde podat daňové přiznání z převodu nemovitosti

Daňové přiznání se podává na finančním úřadu, podle toho, do kterého kraje nemovitost spadá. Pokud máte nemovitosti v různých krajích, musíte podávat daňové přiznání v každém z nich. Daň se hradí společnou platbou za všechny nemovitosti v kraji. Pokud vlastníte nemovitost v kraji, v kterém bydlíte, máte svůj spis nemovitostí v územním pracovišti, podle vašeho místa pobytu. Jestliže vlastníte nemovitost mimo kraj, ve kterém bydlíte, vaše nemovitost spadá pod úřad, pod jehož územní působnost patří.


Daňové přiznání můžete podat osobně, poštou nebo elektronicky. Povinně musí elektronicky podávat ti, co mají aktivovanou datovou schránku. Na daňovém portálu www.daneelektronicky.cz je k dispozici aplikace pro elektronické podání, kde můžete vyplnit elektronický formulář. Výhodou je, že po zadání základních údajů o přiznávaných stavbách, pozemcích nebo jednotkách aplikace sama doplní hodnoty potřebné k vyplnění daně, daň vypočítá a zkontroluje.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč