Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Chcete vlastní studnu? Pravidla pro její získání jsou přísná

Vody je čím dál méně a její cena každým rokem stoupá. Mnoho lidí tak začíná uvažovat o vyhloubení vlastní studny, aby se zbavili závislosti na obecní vodě a ušetřili. Co všechno ale takový proces obnáší? Výkop vlastní studny totiž není zrovna jednoduchý proces.

Vydáno: 24.02.2016

Vlastní studnu lidé nejčastěji hloubí zároveň se stavbou nového domu, hloubí ji dodatečně když zjistí, že je pro ně obecní voda příliš drahá, obnovují starší studny, nechávají je pročišťovat a jinak ošetřovat nebo ji nechávají hloubit kvůli tepelnému čerpadlu (v poslední době velmi oblíbené řešení).

Najměte si hydrogeologa

Před tím, než začnete hledat nejvhodnější místo pro studnu, zjistěte si, kde kolem vašeho pozemku vedou inženýrské sítě. Tyto informace jsou důležité pro hydrogeologa a také studnaře, který bude řešit realizaci výkopu samotné studny. Musíte si také ujasnit, jaký typ studny chcete. I tohle vám doporučí zkušený hydrogeolog, vy musíte mít představu, zda chcete studnu kopat, nebo vrtat. Tyto dvě metody se od sebe značně liší, každá z nich má své výhody a nevýhody. Pokud se rozhodnete pro vrt, získáte kvalitní podzemní vodu, vrt také není příliš náchylný na změny hladiny podzemní vody. Pokud se ovšem rozhodnete pro kopanou studnu, budete sice závislí na srážkách, nicméně v kopaných studnách většinou bývá víc vody.

Také si dobře rozmyslete, na co budete studnu potřebovat. Je totiž rozdíl mezi studnou na užitkovou vodu, kterou budete používat na zalévání a mytí, a mezi studnou na pitnou vodu. Také je dobré předem promyslet, kolik lidí bude vodu ze studny využívat a podle toho navrhnout její velikost. Zkuste se poptat všech sousedů v okolí, zda o vlastní studni neuvažují a jestli se s vámi nechtějí spojit. Samotný výkop studny by vás pak vyšel levněji.

Hlavní práce hydrogeologa spočívá v tom, že vybere takové místo pro studnu, kde bude dost kvalitní vody, zároveň pohlídá, aby byla v dostatečné vzdálenosti od ostatních studní (kvůli možným úbytkům vody) a také by měl zařídit, aby se studna nehloubila v místech, kde hrozí znečištění. Stejný člověk poté doporučí nejvhodnější typ studny, její hloubku, způsob, jakým se bude studna hloubit, a také náklady, které bude potřeba na studnu vynaložit. 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Stavbu mohou zarazit i vaši sousedé

Pokud jste se již pro stavbu studny rozhodli, musíte začít vyřizovat potřebné dokumenty. Nejprve musíte na stavebním úřadě požádat o územní rozhodnutí, spolu s tím musíte doložit i všechny přílohy, které nejčastěji tvoří stanoviska dalších úřadů (správce sítě, povodí apod.). Budete potřebovat i vyjádření od odboru životního prostředí na vaší obci, vodoprávního úřadu a další úřední úkony, o které by se již měla postarat samotná firma.

Pokud firma uzná, že je to vhodné, tak provede takzvaný průzkumný vrt, pomocí kterého ověří, v jaké hloubce je kolik vody a na jakém místě a v jaké hloubce by bylo dobré studnu situovat. I samotný vrt musí odpovídat mnoha normám, které se týkají čerpání vody. Po něm následuje čerpací zkouška, při které se v laboratorních podmínkách hodnotí kvalita načerpané vody.

Pokud průzkum dopadne dobře, začne projektant pracovat na stavebním povolení. Navíc je ještě potřeba povolení k čerpání podzemní vody, obojí řeší vodoprávní úřad. Povolení musíte získat i od svých sousedů, kteří mohou vznést proti vaší budoucí studni námitky. Pokud se prokáže, že námitky jsou oprávněné, stavba nebude moct být realizována.

Máte-li i povolení od sousedů, studnaři se již mohou pustit do práce. Na požadované místo bude dopravena vrtná souprava, pomocí které se provádí samotné hloubení studny. Zbývá jen dodat, že cena studny může překročit i 100 tisíc Kč. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč