Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Herbicid Roundup v problémech, kvůli rakovině mohou zakázat jeho prodej

Velmi oblíbený herbicid Roundup, který používají zemědělci a zahrádkáři po celém světě bude dost možná brzy minulostí. Výrobek americké společnosti Monsanto je v ohrožení kvůli kvůli kvůli svému složení, které může způsobovat rakovinu.

Vydáno: 29.04.2016

Roundup totiž obsahuje takzvaný glyfosát, který je podezřelý z toho, že by mohl způsobovat rakovinu u lidí. Stopy této látky už byly nalezeny například v pivu nebo chlebu. V polovině letošního roku vyprše povolení na používání glyfosátu na území EU a v současné době se řeší, zda tento herbicid bude možné používat i v dalších letech. Výrobce bude totiž muset získat licenci na používání na území EU, která se uděluje na dalších 15 let.

O udělení této licence rozhodne komise, pro kterou to není jednoduchý úkol. Z jedné strany na ni tlačí zastánci herbicidů, z druhé strany jejich odpůrci. A podle odborníků není jednoznačně možné určit, zda za zvýšenou mírou glyfosátu v některých potravinách opravdu stojí Roundup či nikoliv.

V současné době má komise k dispozici dva zcela opačné posudky. Například Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) loni zařadila tento pesticid na seznam látek, které jsou pravděpodobně karcinogenní. Tento seznam obsahuje mnoho dalších chemikálií, ale i na první pohled zdánlivě neškodné položky mezi které patří například červené maso.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Druhý posudek vydal Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), podle kterého je glyfosát bezpečný a lze jej bez větších problémů používat. Pokud ovšem komise látku skutečně vyhodnotí jako rakovinotvornou a výrobce nedostane licenci na její další používání na území EU, půjde o velmi velký zásah do tržeb amerického výrobce, který tento přípravek před několika desítkami let vyvinul.

Konečný verdikt komise bude záviset i na postoji jednotlivých členských států. Evropský parlament se už vyslovil pro prodloužení povolení na území EU, nicméně chce zredukovat dobu, po kterou bude možné přípravek používat. Až doteď se licence vždy poskytovala na 15 let, nyní by to mělo být už jen 7 let. Na toto rozhodnutí má velký vliv právě rozpolcenost veřejnosti i odborníků ve vztahu k tomuto herbicidu.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč