Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

List vlastnictví

Co je to list vlastnictví, jak ho získat a kde je možné do něj nahlížet?

Vydáno: 20.06.2017

Výkup pozemků - rychle a za hotové

Co je list vlastnictví?

List vlastnictví (LV) je veřejnou listinou, tento výraz je užíván i jako synonymum pro výpis z katastru nemovitostí. Obsahuje výpis nemovitostí jednoho vlastníka nebo více spoluvlastníků, které jsou evidovány v katastru nemovitostí k okamžiku vyhotovení LV. Tento list slouží k prokazování vlastnictví a prokazuje stav k okamžiku vyhotovení.

Potřebujete prokázat, že vám nějaká nemovitost patří nebo Vás jen zajímá, komu patří sousední pozemek? Dokument, který potřebujete, je právě list vlastnictví.

Kde a jak získat list vlastnictví?

List vlastnictví vydává katastrální úřad v daném katastrálním území. Získat jej můžete také na kontaktních místech Czech Point. Výpis lze vyhotovit jako úplný výpis konkrétního listu vlastnictví nebo jako částečný výpis (výpis pouze požadované parcely) a obdržet byste ho měli na počkání. Cena za vyhotovení výpisu na úřadech je nejčastěji 100 Kč za první stranu a 50 Kč za každou další stranu výpisu.

inzerce zemědělských nemovitostí

List vlastnictví online – nahlížení i výpis

Do listů vlastnictví lze nahlížet zdarma pomocí aplikací na stránkách Státní správy zeměměřičství a katastru. Zde je zdarma k dispozici aplikace „Nahlížení do KN" (s omezeným rozsahem bezplatných informací) nebo placená aplikace „Dálkový přístup k datům KN". Zde ovšem nezískáte plnohodnotný výpis. Existuje ale i možnost získat list vlastnictví online a to přes službu www.vypis-z-katastru.cz, kde je poplatek za výpis 179 Kč + 33 Kč poštovné.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Co potřebujete vědět při vystavování výpisu z katastru nemovitostí?

List vlastnictví se nedohledává podle jména. Lze dohledat podle čísla listu vlastnictví, podle parcelního čísla pozemku, čísla popisného budovy a čísla bytové jednotky. Záleží na tom, o jaký druh výpisu žádáte.

Výpis můžete požadovat dvěma základními způsoby - na základě listu vlastnictví nebo podle seznamu nemovitostí. Pokud žádáte výpis podle listu vlastnictví, musíte znát katastrální území a číslo listu vlastnictví. Číslo listu vlastnictví zjistíte například na „Vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí", které Vám přijde z katastrálního úřadu po zakoupení nemovitosti.

Jestliže žádáte o výpis podle seznamu nemovitostí, měli byste znát katastrální území a dále číslo parcely nebo číslo požadované nemovitosti, případně číslo popisné jedná-li se o stavbu.

O výpis můžete zažádat ještě podle seznamu jednotek, v případě, že je budova dělena na jednotky. To je typické u větších staveb, které se dělí na jednotlivé byty, garáže atd. Potom musíte znát nejen popisné číslo domu, ale i přesné číslo bytu v domě.

Jak vypadá list vlastnictví a co obsahuje?

List vlastnictví je označen číslem listu vlastnictví a jako veřejná listina musí být opatřen datem, otiskem kulatého razítka a kolkem. V horní části je vymezena příslušnost ke katastrálnímu území, je zde uvedeno číslo listu vlastnictví a dále je dokument rozdělen do šesti částí označených písmeny. Na konci dokumentu je uvedeno jméno a podpis zaměstnance úřadu.

Co obsahují jednotlivé části listu vlastnictví:

Část A: jméno a příjmení vlastníka nebo spoluvlastníků nemovitosti, jejich právní vztah k nemovitosti, adresa a identifikátor
Část B: Podrobnosti o nemovitostech, které vlastní vlastník popsaný v části A - druh nemovitosti, příslušná parcela a její číslo, výměra či zastavěná plocha pozemku
Část B1: Jiná práva
Část C: Omezení vlastnických práv vlastníka k nemovitosti – zde může být vymezeno např. věcné břemeno jízdy nebo chůze přes pozemek či jeho části.
Část D: Jiné zápisy, plomby a upozornění
Část E: Nabývací tituly, např. kupní smlouvy, darovací smlouvy, dědictví atd.
Část F: Vztah bonitovaných půdně ekologických jednotek (BPEJ) k parcelám 

Odkaz:

https://fermakleri.cz/slovnik-pojmu/list-vlastnictvi

 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč