Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Energetické průkazy při prodeji nemovitostí

Dnem 1. července 2015 vešla v platnost novela zákona č.406/2000 Sb., o hospodaření energií. Novela přinesla hned několik změn...

Vydáno: 22.07.2015

Dnem 1. července 2015 vešla v platnost novela zákona č.406/2000 Sb., o hospodaření energií. Novela přinesla hned několik změn. Těmi nejvýznamnějšími jsou změny v průkazech energetické náročnosti pro prodávané budovy a zjednodušení podmínek pro program Nová zelená úsporám.

Změna zákona zrušila povinnost prodávajícím předkládat průkaz o energetické náročnosti budov (PENB) pokud byla jejich budova postavena nebo naposledy zrenovována před rokem 1947. U takovýchto domů můžeme předpokládat, že jsou velice nehospodárné, a tudíž automaticky spadají do nejhorší energetické skupiny G. Staré objekty, se objevují na trhu s nemovitostmi většinou za účelem demolice nebo rekonstrukce, proto by pro ně vypracování průkazu o energetické náročnosti bylo neefektivní a zbytečné.

Novelou také prošly změny o průkazech energetické náročnosti pro byty. Zákonodárci zrušili časové povinnosti pro bytové domy, čímž zkomplikovali proces prodeje bytových jednotek. Prodejce (majitel) bytu nyní musí vystavit žádost na sdružení vlastníků jednotek (SVJ), které musí dle zákona průkaz zpracovat. Kdyby tak SVJ neučinilo, hrozí mu sankce ve výši až 200.000Kč. Nepodaří-li se však ani při těchto hrozbách majiteli bytu průkaz získat. Má možnost vykázat faktury za energie.

Tato možnost zase ale komplikuje situaci realitním kancelářím. Ty kromě toho, že jsou povinné uvádět ve svých inzerátech na nemovitosti energetickou třídu budovy, nyní musí nově uvádět nejhorší energetickou třídu G v případech, že od vlastníka nemovitosti neobdržely PENB. Celý prodej se tak dostává do začarovaného kruhu, kdy dojte kvůli legislativě k snížení hodnoty majetku, který může mít reálně energetickou hodnotu o několik kategorií vyšší.

Nová zelená úsporám

Jak již bylo řečeno, zákon o hospodaření s energií usnadnil i některé z podmínek programu Nová zelená úsporám. Žadatelé již nemusí předkládat posudek vypracovaný auditorem, ale mohou dodat pouze posouzení od energetického specialisty zpracovávajícího průkaz energetické náročnosti budovy. Tímto se žadatelům velice usnadní situace, jelikož v České republice pracuje aktivně v oblasti budov zhruba 150 auditorů a energetických specialistů je u nás něco kolem 1400.

Pokud máte ještě nějaké nejasnosti. Například si nejste jistí, kdo potřebuje energetický průkaz. Navštivte stránky www.prukaznadum.cz, kde můžete dohledat veškeré nejasnosti.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Stavební smíšený, Trhavice, 5426m2

Cena: 699 000 Kč

Cena za m2: 129 Kč

Prodej, Zemědělská půda, Malá Veleň, 8624m2

Cena: 431 000 Kč

Cena za m2: 50 Kč

Prodej, Stavební smíšený, Hynčina, 4 057m2

Cena: 599 000 Kč

Cena za m2: 150 Kč