Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Oplocení, s úřady je lopocení

Přečtěte si, jaká jsou pravidla pro oplocení pozemku, jaká povolení je třeba vyřídit, komu patří plot na hranici pozemku a jak se dohodnout se sousedy.

Vydáno: 27.05.2015

Je jednoduché se rozhodnout, že si oplotíte pozemek. Samotné provedení sebou však přináší značné úsilí a to nejen co se samotného plánování a výstavby oplocení týče. Musíte též počítat se starostmi spojenými s papírováním a legislativou.

Během roku 2008 přinesla novela stavebního zákona Č. 191/2008 SB. pravidla týkající se mimo jiné i výstavby oplocení pozemků. Pokud se rozhodnete postavit plot vyšší než 180cm. Vystačíte si jen s územním rozhodnutím. Dříve jste k takovému úkonu potřebovali i stavební povolení. Staré pravidlo ale stále platí, a to pro ploty budované v těsné blízkosti veřejných komunikací nebo vedle veřejných prostor. Pro zahájení takové výstavby musíte vlastnit odborně vypracovaný projekt, územní rozhodnutí, stavební povolení a stavba musí být prováděna profesionální firmou.

 inzerce zemědělských nemovitostí

V případě, že Váš pozemek nesousedí s veřejnou komunikací nebo prostranstvím. Postačí Vám jen územní souhlas a souhlas obce. Pokud máte sousedy, budete potřebovat také jejich souhlas. Stavbu můžete provádět svépomocí a s vlastním stavebním dozorem.

Pozor na zákon o sousedských právech. Někteří lidé mají stále vžité pravidlo, že vlastníkovi patří plot, který je po pravé ruce při pohledu z veřejné komunikace. Tento fakt je ovšem mylný již přes 60 let. V dnešní době se totiž vlastnická práva určují podle toho, kdo plot postavil. Majitelé společné sousedící hranice pozemků by se měli dohodnout na společném oplocení a náklady nést rovným dílem.

Jak je ale známo se sousedskými vztahy to není vždy růžové a proto by majitelé pozemků měli vycházet ze zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) § 96, §103 a §86. Ten právě udává, že jedním z podkladů, které se přikládají k žádosti o územní souhlas, je souhlas vlastníka sousedního pozemku. Pokud se nedaří souhlas získat. Musíte namísto územního souhlasu zažádat o územní rozhodnutí. Stavební úřad musí posoudit, zda je žádost úplná a pokud ano, potom ji v územním řízení projednat, posoudit případné námitky souseda a následně ve věci rozhodnout.

Abychom Vám výstavbu oplocení co nejvíce usnadnili. Připravili jsme pro Vás jednotlivé vzorové žádosti ke stažení.

Souhlas obce - vzor žádosti

Souhlas vlastníků sousedních nemovitostí - vzor

Žádost o územní souhlas

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč