Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Zemědělské stavby a jejich budoucnost

Stavba na zemědělském pozemku je v současnosti velmi komplikovaná. Jak tomu má být do budoucna?

Vydáno: 27.07.2015

Máte v plánu vystavět na zemědělském pozemku novou farmářskou usedlost nebo pouze malou hospodářskou stavbu jako například seník, pastevní přístřešek nebo oplocení pastviny? Větší i menší zemědělské stavby na Vašem pozemku podléhají zákonu o zemědělském půdním fondu a je třeba předem požádat o povolení u příslušného úřadu.  

Zemědělský půdní fond

Umístění hospodářské stavby na zemědělském pozemku se věnuje Zákon o ochraně zemědělského půdního fondu č. 334/1992 Sb., který chrání zemědělský půdní fond (ZPF) jako přírodní bohatství naší země. Do zemědělského půdního fondu patří zemědělsky využívané nebo uživatelné pozemky a také pozemky sloužící k zajištění zemědělské výroby. V závislosti na této skutečnosti se musí každý záměr ohledně zemědělské stavby získat nejdříve stavební povolení od příslušného správního úřadu.

Stavební povolení

Žádost o stavební povolení může podat oprávněná osoba a to jak osobně, písemně tak také elektronicky včetně elektronického podpisu a všech požadovaných příloh. Za kladným vyřízením stojí správná formulace a také detailní zpracování stavebního záměru, protože obce se primárně snaží kumulovat zástavbu do blízkosti původní zástavby a nerozšiřovat zastavěnou zemědělskou půdu.   

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Vedle vhodných formulací a perfektního zpracování stavebního záměru je třeba také myslet na zapracování zemědělské stavby do územního plánu s ohledem na vývoj v dané oblasti. Neměla by chybět ani řada posudků a konkrétních argumentů podporující Váš záměr. U většiny žádostí je výhodou obrátit se rovnou na profesionály v oboru, kteří mají s žádostmi a prosazováním hospodářských staveb již řadu zkušeností a vše v podstatě vyřeší za Vás.

Složitosti byrokracie v aktuální praxi je znát především při snaze vystavět malé zemědělské stavby jako přístřešky, chlévy, seníky atd. Právě proto se objevily snahy značně zjednodušit celý proces schválení vzniku a zániku stavby, které se v současné době připravují.  

Vynětí ze zemědělského půdního fondu

Další možností je zažádat o vynětí pozemku ze zemědělského půdního fondu. Vynětí ze ZPF se řídí opět zákonem, takže je prováděn jen v minimálním rozsahu a je zpoplatněn částkou, kterou určuje hodnota a výměra daného pozemku. Vynětí pozemku je možné provést trvale nebo pouze dočasně. Dočasné vynětí je ovšem podmíněno rekultivací pozemku a jeho navrácením zpět do zemědělského půdního fondu.

 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč