Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Cena cukru je jedna z nejnižších za posledních 10 let

Hodnota cukru na celosvětových burzách klesá. V Česku ještě více. Proč?

Vydáno: 18.01.2018 jt

Za posledních 30 let se snížil počet cukrovarů v Česku na desetinu. Stále ale vyrábějí více, než je možné prodat. Cena cukru klesá a cukrovary musí čelit několika dalším překážkám.

Na podzim roku 2017 byly ukončeny kvóty, které regulovaly výrobu cukru posledních 50 let. To způsobilo velký nadbytek cukru a snížilo jeho cenu. Snižování cen navíc podpořila i nižší cena cukru na světových trzích. Tam cena klesla o více než třetinu.
Ceny cukru se pohybují na dolní hranici jak ve velkoobchodě, tak v maloobchodě. K radosti spotřebitelů byl v prosinci loňského roku cukr levnější o 2 Kč oproti květnu. Podle ČSÚ se tuna cukru vykupovala loni v květnu za 14 500 Kč. O 7 měsíců později už jen za 10 600 Kč.

České cukrovary se budou muset vypořádat s volným trhem. Kvóty byly zavedeny v roce 1968 jako pomoc méně vyspělým státům. Evropa musela svoji produkci redukovat, aby i rozvojové státy měly na trhu šanci. Stejná situace byla s mlékem nebo se škrobem. Všechny tyto kvóty již padly a trh se uvolnil. Cukrářskými mocnostmi jsou hlavně Čína, Brazílie, Indie nebo Rusko.

Loňská úroda cukrové řepy v Česku je o pětinu vyšší než předloni. V Evropě bude o 3 miliony tun cukru více, než je spotřeba. Firmy se budu snažit sladidlo prodávat do zemí, kde jeho produkce chybí.

Evropské společnosti vyrábějící cukr se na ukončení kvót připravovaly několik let předem. Navzdory nižším cenám produktu zvyšují výrobu, přijímají nové zaměstnance a vykupují více řepy. Podle jejich slov se nyní buduje nová cukerná mapa Evropy. Je třeba zabrat si v tomto novém rozložení svůj podíl. Kdo by zaváhal, měl by v budoucnu problémy se na trh dostat.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč