Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Platba daně z nemovitosti nově přes SIPO

Novinka v roce 2016 - Možnost platby daně z nemovitosti prostřednictvím SIPO

Vydáno: 29.11.2015

Výkup pozemků - rychle a za hotové

Plátci daně z nemovitosti budou moci v roce 2016 nově platit i prostřednictvím SIPO (Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva), tedy službu provozovanou Českou poštou.

Prostřednictvím SIPO může platit daň pouze poplatník daně, kterému bylo Českou poštou přiděleno spojovací číslo. Poplatníkem daně přitom rozumí ten, komu bude daň na dané zdaňovací období stanovena a předepsána na jeho osobní daňový účet. Tento poplatník musí mít zřízenu platbu prostřednictvím SIPO u České pošty (tedy přidělené spojovací číslo SIPO). K platbě daně není možné použít SIPO třetí osoby a to ani manžela či manželky nebo spoluvlastníka nemovitosti.

Kdy a jak se přihlásit k placení daně prostřednictvím SIPO?

Poplatník, který se rozhodne platit daň prostřednictvím SIPO, vyplní formulář Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO (na konci článku ke stažení). Nedílnou součástí oznámení je i doklad prokazující přivedení spojovacího čísla (např. doklad o přidělení spojovacího čísla, který dostane na poště).

Oznámení poplatník uplatní u příslušného finančního úřadu nejpozději do 31. ledna zdaňovacího období, od kterého má být daň prostřednictvím SIPO placena.

Poplatníkům, kteří hradí daň prostřednictvím SIPO, nebude příslušným FÚ zaslána poštovní poukázka pro placení daně, informaci o výši hrazené daně obdrží od České pošty v rámci podrobného přehledu jednotlivých předpisů plateb. Nebude=li do 31. května (do 31. srpna u poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb) nebo do 30. listopadu zdaňovacího období uhrazena daň prostřednictvím SIPO, bude poplatníkovi Českou poštou zaslána upomínka neuhrazených předpisů SIPO.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Daňová povinnost k dani z nemovitých věcí u více finančních úřadů

Poplatník, který chce platit daň prostřednictvím SIPO na více finančních úřadech, uplatní Oznámení na každém příslušném finančním úřadě zvlášť. Na základě uplatněného Oznámení bude daň uhrazena prostřednictvím SIPO i v následujících zdaňovacích obdobích, dokud poplatník neprovede odhlášení. V případě povinnosti platby u více finančních úřadů, si může navíc poplatník vybrat, zda chce využít možnost platby SIPO u všech příslušných úřadů nebo u některého z nich.

Jak je to s ukončením platby daně prostřednictvím SIPO?

Poplatník, který se rozhodne ukončit placení daně prostřednictvím SIPO, vyplní Oznámení o

ukončení placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO (stejný formulář jako pro přihlášení) a uplatní jej u příslušného finančního úřadu do 15. března zdaňovacího období, ve kterém již nechce platit daň přes  SIPO. Stejně tak ukončí poplatník platbu oznámením příslušnému finančnímu úřadu v případě, že jeho povinnost k placení daně zanikla.

 

Formulář „Oznámení o placení daně prostřednictvím SIPO“ si můžete stáhnout na webu finanční správy.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč