Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Jablek bude letos méně, kvůli suchu i kroupám

Tropické teploty a sucho přidělaly zemědělcům letos spoustu starostí. Kromě ostatních tradičních zemědělských plodin je problém i s úr...

Vydáno: 21.09.2015

Výkup pozemků - rychle a za hotové

Tropické teploty a sucho přidělaly zemědělcům letos spoustu starostí. Kromě ostatních tradičních zemědělských plodin je problém i s úrodou jablek, která kvůli suchu a kroupám nedorůstají do konzumní velikosti.

V loňském roce byl hlavním nepřítelem pěstitelů jablek mráz, letos jím nejspíš bude sucho. To ve spojení s častými změnami počasí a teplotními výkyvy způsobuje, že jablka jsou příliš malá a tudíž je nelze prodat za plnou cenu. Dalším problémem byly kroupy, proti kterým se chce již řada pěstitelů bránit zakoupením speciálních sítí, které stromy a plody ochrání.

Podle odhadů pěstitelů by měl počet menších jablek letos dosáhnout až 65 %, což oproti minulému roku představuje nárůst o přibližně 10 %. Cena průmyslových jablek, za kterou odběratelé nakupují plody od pěstitelů, je však oproti minulému roku dvojnásobná, díky tomu nejspíš mohou pěstitelé očekávat pozitivní hospodářský výsledek.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Společnost Agroova, která se pěstováním jablek zabývá, uvedla, že letos sklidí zhruba 1100 tun jablek. Loni se jim podařilo sklidit 1600 tun. Jablka však budou poprvé dodávat do jednoho hypermarketu, který se na firmu sám obrátil s tím, že o jablka stojí.

„Vysvětluji si to politikou hypermarketů, které chtějí prezentovat to, že odebírají české výrobky." uvedl šéf společnosti Agroova.

Konkurenční sady Schwarz z Vranova očekávají sklizeň kolem 800 tun jablek, což představuje zhruba stejnou produkci jako loni. Je to dáno tím, že firma 10 hektarů na kterých pěstuje jablka zavlažuje. Díky tomu se jich letošní tropické léto tolik nedotklo a jsou na tom z hlediska úrody lépe než konkurence. Vedení sadů zvažuje, že do příštího roku rozšíří možnosti zavlažování o dalších 10 hektarů. Ceny konzumních jablek pro velkoobchody se budou podle firmy Schwarz pohybovat okolo 7,50 až 7,70 korun za kilogram, loni stál kilogram 8 korun. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč