Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Chov včel a důvody jejich úhynu

Včely medonosné patří odjakživa na náš venkov a pro svůj přínos v přírodě, se těší velké úctě a oblibě u člověka. Nejen, že od nich lidé získávají med, ale hlavním přínosem je především opylování květů v dané oblasti.

Vydáno: 01.07.2015

V posledních letech však dochází k velkým úhynům včelstev a to z důvodu zhoršení ekologických podmínek v důsledku činnosti člověka. Jaké jsou příčiny úhynu včel kromě nemocí? Jak se při chovu včel jejich úhynu vyhnout a zachovat tak neporušený ekosystém v oblasti?

Nemoci včel

Šíření nemocí u včel je ovlivněno řadou faktorů, jako jsou teplota stanoviště, vlhkost vzduchu, způsob chovu a rozmnožování atd. Mezi nejčastější nemoci včel patří mor plodu nebo hodně rozšířená nákaza varroázy, která se postarala již o vyhubení řady včelstev ve střední Evropě.

Právě nyní přichází období v měsících červenci a srpnu, kdy je potřeba dbát zvýšené opatrnosti a bedlivě včely pozorovat, protože se rozhoduje o budoucnosti Vašeho chovu. Pokud chováte včely, můžete na preventivní boj proti varroáze nebo na další opatření v rámci zlepšení chovu získat dotace pro včelaře

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Otrava včel

Vedle nemocí je další příčinou otrava včel chemickými postřiky a také pesticidy. Úhyn včelstev v důsledku otravy v minulých letech vzrostl. Nejčastějším viníkem je podle veterinární zprávy otrava postřikem řepky olejky. Pokud srovnáme rok 2013 s minulým rokem 2014, otrava včel zahubila dvojnásobný počet včelstev.   

Co dělat při podezření na otravu?

Při podezření na otravu včel je nutné vše okamžitě nahlásit a zajistit vzorky včel a rostlin. Vzorky pro chemickou analýzu musí být do 48 hodin zamraženy a dopraveny do Státního veterinárního ústavu. Bohužel i přes velký nárůst uhynutých včelstev se řada chovatelů dohodne se zemědělci mimo soudně a vše končí finančním vyrovnáním.   

Vzhledem k tomu, že jsou včely náchylnější než jiné druhy, například čmeláci, kteří pomalu chov včel pro opylování květů zahrad nahrazují, je možné, že by se dále mohly otrávit i další druhy hmyzu, proto je nutné zajištění chemických vzorků. Nehledě na to, že jsou chemické postřiky nebezpečné člověku, který potraviny konzumuje. 

Přesný postup, co dělat při podezření na otravu včel najdete ke stažení zde!

 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč