Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Stavební parcely v roce 2016 podraží, k ceně připočtěte 21 % DPH

Stavební pozemky čeká od příštího roku zdražení. Od nového roku bude totiž vyměřena DPH i u parcel, které byly doteď od daně osvobozeny. Tato novela sice platí už od 1. ledna 2015, nicméně tato úprava byla o rok odložena a tak vejde v platnost až v roce 2016.

Vydáno: 20.10.2015

Výkup pozemků - rychle a za hotové

Dříve platilo, že pozemky, u jejichž hranic byly zavedené inženýrské sítě (to znamená elektřina, voda a plyn) byly od DPH osvobozeny, od příštího roku k nim však již bude připočítána 21 % DPH. Nejde o zanedbatelné částky, v rámci stavební parcely se může jednat o statisíce Kč, které bude muset případný zájemce o pozemek vynaložit navíc. Nebylo tedy výjimkou, že majitel parcely nechal zavést inženýrské sítě jen na hranici stavební parcely s tím, že se vyhne placení DPH, a díky tomu ji snáze prodá. Například parcela pro rodinný dům v Praze o výměře přibližně 1000 metrů čtverečních stojí zhruba 4 až 5 milionů korun. DPH pro takovou částku činí více než 800 tisíc Kč, což případný zájemce při koupi už určitě pocítí. 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Daní z přidané hodnoty budou nově zatíženy i pozemky, které tvoří se stavbou jeden funkční celek. To znamená, že nově podraží kromě stavebních parcel například i přilehlé zahrady a další pozemky, které bude chtít případný zájemce zakoupit spolu s parcelou, na níž plánuje stavět.

DPH budete platit v případě, že pozemek zakoupíte od plátce DPH. Tím může být firma nebo například soukromý developer. Pokud se však rozhodnete zakoupit stavební parcelu od soukromé osoby, DPH vám vyměřeno nebude a zaplatíte stejnou částku, jako v roce 2015.

Tato novela trh s pozemky poměrně rozhýbala, včasnou koupí pozemku bylo možné ušetřit až statisíce Kč. Koupě pozemku bohužel není otázkou několika dní nebo týdnů, jde o poměrně komplikovaný a zdlouhavý proces, který se může táhnout měsíce. Pokud se tedy chcete platbě DPH u pozemku vyhnout, doporučujeme jej zakoupit od soukromé osoby. V opačném případě budete muset daň zaplatit. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč