Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Cena orné půdy, cena pozemku

Jak zjistit tržní, průměrnou či prodejní cenu orné půdy? Existuje několik způsobů, kterými dochází k určení ceny půdy a my Vám vysvětlíme jak se v nich vyznat.

Vydáno: 17.02.2015

Výkup pozemků - rychle a za hotové

Cena pozemku

Zajímá Vás jakou cenu má Váš pozemek, který je zapsaný v katastru nemovitostí jako orná půda? Stanovení ceny orné půdy je poměrně složitá problematika, její cena se nedá obecně jednoduše určit nebo vypočítat a je odvozena z mnoha faktorů. Také záleží na tom zda se bavíme o ceně prodejní (určenou trhem) či ceně úřední.

Vymezení orné půdy a faktory ovlivňující její cenu

Orná půda je vlastně druh zemědělské půdy, na kterém se pravidelně pěstují zemědělské plodiny – obilniny, okopaniny, pícniny a další, nebo pozemek, který je dočasně zatravňován. Do zemědělské půdy se pak kromě orné půdy řadí ještě další typy jako jsou chmelnice, vinice, zahrady, sady a TTP (trvalé travní porosty).

Orná půda bývá zpravidla lépe ceněna, než ostatní uvedené typy zemědělských pozemků. Záleží však na její zcelenosti. Tzn jeden velký pozemek sloužený pouze z orné půdy bude mít zpravidla vyšší cenu než roztříštěný smíšený soubor pozemků o stejné rozloze, který bude obsahovat kromě orné půdy také TTP a ostatní plochy. Obvykle tedy platí pravidlo že větší výměra zvyšuje hodnotu pozemku. Je také důležité dbát na její ochranu proti erozi, která negativně ovlivňuje hodnotu pozemku. Největší prohřešky a možná řešení eroze půdy se dočtete v příručce, kterou jsme pro vás připravili ke stažení.

Tržní cena orné půdy

Tržní cena orné půdy se stanoví v závislosti na typu půdy na pozemku, zda je nebo není pozemek kamenitý, rovinný nebo kopcovitý, jaká je velikosti  a tvar pozemku, lokalita.  Důležité je i to, zda je pozemek vázán nájemními (pachtovními) smlouvami nebo zda je volný k užívání.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Můžeme říci, že ke stanovení tržní ceny orné půdy nám pomáhá také úřední cena půdy dle BPEJ, která vypovídá o kvalitě pozemků. Reálná tržní cena, ale může být ve skutečnosti mnohonásobně vyšší i nižší zejména v závislosti na poptávce kupujících v dané lokalitě. Průměrná tržní cena orné půdy se v současnosti pohybuje okolo 10 - 20 Kč za m2 (v závislosti na výše uvedených faktorech) a podle nejnovějších informací se bude v roce 2015 zvyšovat.  

Představu o ceně, za jakou můžete Váš pozemek prodat nebo pronajmout si můžete udělat také srovnávací metodou, kdy porovnáte Vaší nemovitost s jinou srovnatelnou. Podmínkou ovšem je, že se jedná o již úspěšně prodanou/pronajatou nemovitost. Porovnání s cenami na inzertních realitních portálech může být totiž zavádějící, protože mnozí inzerenti se rozhodnou cenu nasadit a nevadí jim vyčkávat na prodej třeba několik let, přičemž nakonec třeba stejně sleví. Jiná bude naopak cena, když se inzerenti rozhodnou prodat svůj pozemek okamžitě třeba ve výkupu orné půdy.

Úřední cena orné půdy

Úřední cena, neboli také cena vyhlášková, je cena vypočítaná dle vyhlášky ministerstva financí České republiky č. 441/2013 Sb., ve znění vyhlášky č. 199/2014 Sb. (s účinností od 1. října 2014), kterou se provádějí ustanovení zákona č. 151/1997 Sb. - tzv. oceňovací vyhláška. Základní cena za jeden m2 je zde stanovena  dle číselného kódu BPEJ. Cenu konkrétního pozemku dle BPEJ si můžete snadno vyhledat v nástroji pro učení bonity půdy. Cenu pozemků si můžete také zjistit dle katastrálního území, ve kterém pozemek leží - viz cena pozemků dle katastru.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč