Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Veřejný registr půdy LPIS

Co je LPIS? K čemu slouží? A jak ho může využívat veřejnost? Čtěte dále a vše se dozvíte.

Vydáno: 14.08.2015

Co znamená LPIS? Zkratka LPIS označuje geografický informační systém tzv. Land Parcel Identification System, který funguje v rámci celé Evropský unie. U nás v České republice byl spuštěn v roce 2004 a je využíván pro evidenci zemědělské půdy. 

V Čechách slouží veřejný registr půdy LPIS především k ověřování údajů v žádostech o dotace vázané na zemědělskou půdu. Na základě získaných informací dále státní správa rozhoduje o udělení zemědělských dotací a to jak v národních dotačních programech, tak v oblasti dotací, které poskytuje Evropské unie členským státům.

LPIS

LPIS upravuje zákon č 252/1997 Sb., o zemědělství, který dal vzniknout evidenci využívané zemědělské půdy dle uživatelských vztahů. Novela zákona, která platí od roku 2009, zařadila do LPIS nové typy evidence. Patří sem například evidence krajinných prvků, evidence obnovy travního porostu, evidence umístění objektů hospodářství. 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

LPIS nabízí tři moduly, které jsou určeny veřejnosti. Jde o registr půdy pro farmáře (iLPIS), který kromě evidence dat o pozemcích včetně katastru nemovitostí poskytuje nástroj pro vedení osevních postupů. Do programu si je možné evidovat i vlastní osevní postupy, hnojení, používání přípravků na ochranu rostlin apod.

Další veřejný model LPIS vznikl novelou zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství v roce 2009, díky němuž jsou data přístupná veřejnosti - veřejný registr půdy (pLPIS). Posledním modulem jsou WMS/WFS služby, které jsou určeny pro komerční použití. Nástroj umožňuje načítání map ze systému LPIS do dalších aplikací.

Tráva na orné půdě

V dubnu 2015 informovalo Ministerstvo zemědělství na svých stránkách o tom, že by si majitelé zemědělské půdy měli ověřit, zda mají správně nastavenou kulturu v rámci systému LPIS. V lednu tohoto roku byly všechny travní porosty ostatní (mladší pěti let) automaticky přesunuty do nové kultury G – tráva na orné půdě. Problém se může vyskytnout především v případě, že budete žádat o dotace. Jak označení kultury změnit a jak zjistit, kam Vaše zemědělská půda spadá, můžete na stránkách MZE.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč