Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Jakou vzdálenost od hranice pozemku dodržet při stavbě domu nebo sázení rostlin?

Častými sousedskými spory jsou objekty nebo rostliny v blízkosti hranice obou pozemků. Přečtěte si jakou vzdálenost musíte dodržet při sázení stromů, živého plotu nebo stavění domu.

Vydáno: 30.03.2017 rk

Jak daleko stavět od hranice pozemku?

Pokud nejste se sousedy zrovna nejlepší kamarádi, je dobré vědět, na co máte právo a jaké povinnosti musíte dodržovat, abyste se nedostali do zbytečné pře. 


Jak daleko od hranice pozemku mají být ovocné stromy

 

Nejčastějším problémem bývá padání plodů z ovocných stromů, které padají z pozemku jednoho souseda na pozemek druhého. Navíc, nejenže sousedovo ovoce dělá nepořádek na vašem pozemku, ale ještě jednou za čas přijde, aby si svoji úrodu sklidil. Podle nového občanského zákoníku (NOZ), konkrétně paragrafu 16 v prvním odstavci, mají plody spadlé ze stromů a keřů na sousedův pozemek patřit vlastníkovi pozemku, na který spadly. Jestliže plody padají na pozemek, který je veřejný tak ovoce patří vlastníkovi stromu, z něhož plody spadly. Obtěžuje-li vás ovoce spadlé na váš pozemek, podle NOZ je možné strom zkrátit tak, aby větvě stromu od souseda nepřesahovaly na váš pozemek. Obdobně je možné řešit kořeny stromu, které například vytrhávají dlažbu a podobně. Nezapomínejte na to, že jsme lidé, a proto je dobré nejdříve souseda slušně pořádat a zkusit se s ním domluvit. Pokud se tak nestane v přiměřené době, můžete se do toho pustit sami. Zvolte šetrný způsob, aby vašim zásahem strom sousedovi neuschl a vám to přidělalo zbytečné starosti a tahanice.

 

Vzdálenost živého plotu od hranice a jeho výška


Jestliže se na své zahradě opalujete a najednou soused zasadí živý plot z tújí, který vašemu slunění zamezí, asi nebudete úplně nadšeni. Stín z plotu přikryje celou zahradu a vašemu slunění je konce. Na podobné případy taky myslí NOZ. Dle § 1013 odstavce 1. musí soused takovéto jednání, které vám nepřiměřeně omezuje užívání vašeho pozemku, ukončit. Dokonce stín je v zákoně přesně vymezen, takže není potřeba se bát. Navíc můžete souseda žádat, aby takovéto stromy k plotu ani nesázel. Zákon stanovuje pro stromy dosahující výšky více jak 3 metrů minimální vzdálenost 3 metry. Pro menší stromy je hranice stanovena 1,5 metru.

 

Přečtěte si také, jaká jsou pravidla pro oplocení pozemku, jaká povolení je třeba vyřídit a komu patří plot na hranici pozemku? Abychom Vám výstavbu oplocení co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro Vás jednotlivé vzorové žádosti ke stažení.

Vzdálenost stavby od hranice pozemku


Podle § 1019 v sousedských vztazích máte nárok, aby soused upravil svou stavbu tak, aby na váš pozemek nepadal sníh a nestékala voda. To znamená, že můžete uplatnit tento paragraf například, když má soused rozbitý okap a kvůli tomu k vám teče voda. Pokud soused okap neopraví a vám vznikne škoda, tak máte nárok na odškodnění. Paragraf se nevztahuje na situace, kdy voda stéká přirozeným způsobem a soused to nemůže nijak ovlivnit. Co se týče vzdálenosti mezi rodinnými domy musí být minimálně 7 metrů. V případě zvlášť stísněných podmínkách jsou to metry 4. Vzdálenost rodinných domů od společných hranic pozemků je stanovená hranice 2 metry. Podrobněji o odstupových vzdálenostech staveb zde

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč