Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

EU doporučuje předkupní právo pro hospodařící zemědělce

V polovině října vydala Evropská komise dokument, který radí členským státům, jak se v souladu s právem EU bránit spekulativnímu skupování pozemků zahraničními investory.

Vydáno: 27.10.2017 jt

Tento dokument je reakcí na kritickou situaci v zemích střední a východní Evropy. Cílem snažení EU je podpora udržitelnosti zemědělství a vlastnictví půdy těmi, kdo ji obdělávají. Je více než nutné upravit legislativu v této oblasti i v České republice.

Předkupní právo sedláka

Jako hlavní techniky boje proti skupování půdy finančními spekulanty považuje Evropská komise omezení rozlohy a udělení předkupního práva sedlákovi, který půdu obdělává, sousedům a státu. Majitel půdy by ji měl k prodeji nejprve nabídnut farmáři-nájemci, poté státu a když ani jeden z nich neprojeví zájem nebo se neshodnou na ceně, mohl by pokračovat dál s nabídkou dalším subjektům.

Kumulace vlastnictví a spekulace s cenami

Jako jedna z mála zemí Česká republika skupování pozemků nijak neomezuje. „Evropská Komise sama potvrdila, to co tady již dva roky tvrdíme a co se nám naši státní úředníci snaží právě s odkazem na evropskou legislativu vyvracet," říká předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Zemědělský svaz se snaží prosadit předkupní právo nebo alespoň oznamovací povinnost, kdy by majitel pozemku měl oznámit chystaný prodej hospodařícímu zemědělci na jeho půdě dříve než k prodeji dojde. Zatímco okolní státy se snaží skupování půdy regulovat a podporovat vlastnictví půdy menšími zemědělci, v Česku na tom politické špičky nemají nejmenší zájem.

Na Slovensku správným směrem

V říjnu slovenské Ministerstvo zemědělství vydalo tiskovou správu, že Národní rada SR ve 3. čtení schválila novelu zákona o nájmu zemědělských pozemků, zemědělského podniku a lesních pozemků. V platnost by měla vyjít v květnu 2018. Slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná uvedla: „Poctivých poľnohospodárov, ktorí využívajú pôdu na tvorbu potravín a zvyšujú tak našu potravinovú bezpečnosť, Slovensko potrebuje. Novela zákona im umožní ľahší prístup k prenájmu poľnohospodárskej pôdy a zavádza tiež poriadok do evidencie nájomných vzťahov. Je zároveň ďalším krokom v zamedzení získavaniu tejto cennej pôdy špekulantmi na nepoľnohospodárske účely.

Nájemci ve vlastní zemi

Je dnes běžné, že majitelé půdy často dostávají nabídky na odkup jejich majetku většinou od spekulantů, kteří se často skrývají za názvy jako farma nebo zemědělský podnik, aby majitele oklamali. Většinou ale jde o realitní a investiční společnosti často ze zahraničí, jejichž cílem je jen zisk z následného prodeje půdy. Co se děje, je velkým problémem zemědělství v ČR.

„Zemědělská půda je a vždy bude velmi strategickou komoditou a je nezbytné obchodování s ní ošetřit tak, aby se jejími vlastníky postupně stali čeští zemědělci, kteří na ní hospodaří tak, jak je tomu běžné jinde v Evropě" doplňuje Pýcha.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč