Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Pásy lučních květů mohou nahradit nyní používané postřiky

Vybrané luční květiny umožňují hmyzu pojídajícímu škůdce dostat se do celého prostoru pole, ne jen na jeho okraj.

Vydáno: 16.02.2018 jt

Dlouhé pásy kvetoucích lučních rostlin jsou ve Velké Británii sázeny jako zvýšení přírodní ochrany před škůdci. Metoda sklízí první úspěchy. Teoreticky by květiny časem mohly nahradit stříkání pesticidy.

Pruhy květin byly jako test zasázeny na 15 velkých farmách ve střední a východní Anglii minulý podzim. Budou sledovány po dobu pěti let v rámci zkušebního provozu Centra pro ekologii a hydrologii (CEH).
Obavy z ekologických škod způsobených pesticidy v posledních letech rychle rostou. Použití divokých květů pro podporu hmyzu (včetně pestřenek - lidově nazývaných vosičky, střevlíků a parazitických vosiček, které kladou do housenek své larvy - například Lumek) ukázalo, že snižuje počty škůdců v plodinách a dokonce zvyšuje výnosy.

Avšak dosud byly divoké květiny zasazovány pouze kolem polí, což znamenalo pro přirozené hmyzí predátory neschopnost dosáhnout středu velkých polí. „Pokud si představíte velikost střevlíka, je to sakra dlouhá procházka dojít doprostřed pole," řekl profesor Richard Pywell, z Centra pro ekologii a hydrologii. Hmyz tak mohl napomáhat boji obilí proti škůdcům jen po okrajích polí.

Technika se umí lehce vyhnout květinám

Sklízecí kombajny, vedené GPS navigací mohou sklízet plodiny z pole s velkou přesností, což znamená, že se mohou lehce vyhnout proužkům kvetoucích rostlin zasazených do polních plodin. Ty zůstávají jako útočiště hmyzu po celý rok. Pywellovy počáteční testy ukazují, že výsadba pásů 100m od sebe znamená, že hmyzí predátoři jsou schopni napadnout mšice a další škůdce po celém poli. Mezi rostliny v květinovém pruhu patří například kopretina bílá, jetel luční, chrpa polní nebo divoká mrkev.

V nových polních studiích jsou pásy široké šest metrů a zaujímají pouze 2% z celkové plochy. Budou monitorovány v celém cyklu rotace osazování polí od zimní pšenice přes řepku olejnou až k jarnímu ječmenu.

Pro budoucnost lidstva je to důležitý test. Vědci musí přijít s praktickými praktickými řešeními, jak nahradit používání insekticidů. Ne náhodou se ho účastní profesor Pywell, který vedl významnou studii publikovanou v roce 2017, která ukázala, že neonikotinoidní insekticidy poškozují populaci včel, nikoliv jen jednotlivý hmyz.

 

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Podobné studie probíhají ve Švýcarsku, kde se používají květiny, jako jsou chrpy, koriandr, pohanka, mák a kopr. Pywell řekl, že přírodní dravci mohou udržovat škůdce pod kontrolou každý rok, takže nikdy neexistují velké epidemie: „To by bylo ideální - že nikdy nemusíte stříkat."

Pesticidů se používá zbytečně mnoho

V září britský vládní vedoucí vědecký poradce varoval, že předpoklad regulačních orgánů na celém světě, že je bezpečné používat pesticidy v průmyslových měřítkách v krajině, je falešný. Vyplývá to z dalších nových zpráv o pesticidech, včetně výzkumu, který ukázal, že většina zemědělců by mohla snížit spotřebu pesticidů bez ztrát. Přidává se i zpráva OSN, která odsoudila mýtus o tom, že pesticidy jsou nezbytné pro nakrmení světa.

"Existuje nepochybně prostor pro snížení používání pesticidů - to je jasné," řekl Bill Parker, ředitel výzkumu v Radě pro rozvoj zemědělství a zahradnictví. „Bude pravděpodobně spousta let, kdy škůdci nebudou žádným problémem a používání pesticidů by mohlo být značně omezeno. Ale budou existovat určité roky, kdy bude určitý škůdce nebo choroba nesmírně důležitá, a to jsou okamžiky, kdy pesticidy skutečně potřebujete."

Řekl také, že v zemědělství je nutný „obrovský kulturní posun". V dnešní době se preventivně používají pesticidy, ať již byli nebo nebyli identifikováni škůdci. „Většina doporučení pro ochranu rostlin ve Velké Británii pochází od agronomů, kteří jsou svázáni s podniky, které vydělávají z prodeje pesticidů," uvedl. Komerční reklama bude používání pesticidů a insekticidů dále tvrdě prosazovat.

Zdroj: theguardian.com
Photograph: Matthias Tschumi/Agroscope

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč