Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Africký mor prasat

První nakažené divoké prase v České Republice bylo potvrzeno v druhé polovině června 2017. Jak se situace vyvíjí?

Vydáno: 29.01.2018 jt

Státní veterinární ústavy v Olomouci a v Jihlavě potvrdili africký mor prasat (AMP) u prvních dvou uhynulých kusů divokých prasat 26.6.2017. Na konci června nákazu potvrdila i Referenční laboratoř Evropské unie pro africký mor prasat v Madridu.

Na začátku července byl zamořenou oblastí vyhlášen celý okres Zlín. V té době bylo nalezeno 17 uhynulých těl divokých prasat. Nálezy uhynulých kusů se stávaly častějšími. O 15 dní později Státní veterinární správa evidovala už 75 uhynulých těl. U 40 z nich se potvrdila nákaza AMP.

19.7. vydala Správa SVS pro Zlínský kraj mimořádné opatření. To nakazovalo uživatelům honiteb ve vysoce rizikovém území na jejich hranici nainstalovat pachové ohradníky, které udrží divoká prasata uvnitř oblasti a tím zabrání jejich migraci a šíření nemoci do jiných okresů. Instalace ohradníků byla později kontrolována a nebylo nalezeno žádné pochybení.

Do poloviny ledna letošního roku požadovala Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj od obcí v rizikové oblasti soupis všech hospodářství a chovem prasat. Současně rozšířila rizikovou oblast o dalších 5 katastrálních území. Chovatelé prasat neregistrovaných hospodářství budou muset tato zvířata porazit nejpozději do konce ledna.

 

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

 

SVS eviduje momentálně 198 potvrzených případů uhynulého prasete, které bylo nakaženo AMP z 241 nalezených uhynulých kusů. Kromě 8 kusů byly všechny nalezeny uvnitř oblasti chráněné pachovými ohradníky.
Od podzimu pokračuje odstřel divokých prasat v rizikovém území a okolí. V tzv. červené zóně bylo postříleno 594 kusů divočáků. Z nich se AMP potvrdilo u 15 z nich. V tzv. zelené zóně bylo pochytáno 1656 kusů. V oblasti s intenzivním odlovem se při naháňkách podařilo odstřelit 11 845 prasat. U zvířat odchycených v zelené zóně a v oblasti s intenzivním odlovem se nepotvrdil jediný případ nákazy. Testováno bylo každé zvíře, všechny s negativním výsledkem.

Nemoc se může šířit na divoká i domácí prasata všech věkových kategorií. Není přenosná na jiné živočišné druhy ani na člověka.

(zdroj www.svscr.cz)

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč