Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Vláda chce znovu zmírnit pravidla pro zabíjačky

V současné době platí zákon, podle kterého člověku, který rozdá například sousedům maso z domácí porážky, může hrozit...

Vydáno: 12.09.2016

V současné době platí zákon, podle kterého člověku, který rozdá například sousedům maso z domácí porážky, může hrozit pokuta až deset tisíc korun. Tato situace se ovšem může již brzo změnit, vláda chce tato pravidla značně zmírnit.

Podle odhadů Ministerstva zemědělství se za jediný rok porazí přibližně sto tisíc prasat mimo jatka. Více než dvacet tisíc těchto prasat pak doma porazí drobní chovatelé, kteří mají v oblibě rozdávat takzvanou výslužku ze zabijačky sousedům a všem ostatním, kteří jim například s porážkou přišli pomoct. V takovém případě ale doteď hrozila pokuta, protože podle zákona muselo být veškeré maso a orgány spotřebovány v domácnosti chovatele.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Vláda ovšem chystá novelu tohoto zákona, pokud projde, tak by se mohl okruh lidí, kteří si mohou beztrestně odnést výslužku ze zabíjačky rozšířit o takzvané osoby blízké. V tomto případě se jedná o rodiče, prarodiče, sourozence, potomky, partnery, lidi, kteří spolu trvale žijí a tak dále. V případě schválení by tento zákon mohl začít platit již od prvního ledna 2017.

Návrat klasické venkovské zabijačky ovšem podle slov mluvčí Ministerstva zemědělství nehrozí. I dále by tak mělo platit pravidlo, podle kterého musí být prase odborně poraženo na jatkách a až poté může být zpracováno například doma na dvorku. Do budoucna se ovšem počítá s uvolněním pravidel v případě skotu, která jsou v současné době ještě o mnoho přísnější než v případě prasat. Nyní platí, že pokud chce chovatel zvíře porazit, musí požádat příslušné úřady, čekat na povolení a následně ještě aspoň sedm dní před zabijačkou akci znovu ohlásit. Podle nových pravidel by stačilo akci jen nahlásit tři dny předem.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč