Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Co se nejvíce kontroluje u biozemědělců? Kontaminace půdy chemií či původ skotu

V České republice narůstá počet biozemědělců, kteří se zaměřují na ekologické zemědělství. Společně s nimi ale roste také číslo kontrol, které prověřují jejich pravá vztah k biozemědělství.

Vydáno: 14.11.2016 am

Kvůli vyšším dotacím pro biozemědělce inspektoři provádějí tyto kontroly minimálně jednou do roka. Za rok 2015 počet kontrol biozemědělců dosáhl šesti tisíc.


Na bioprodukci dohlíží vůbec jedno z nejpřísnějších kontrolních očí. Pouze pohledem se bio produkt nepozná. Proto musí inspektoři pozorně prozkoumat každou rostlinu zvlášť. Kontroly biozemědělců nejvíce zajímá, v jaké půdě rostlina roste i jak vypadají plody samotné. Několik náhodně vybraných vzorků se posléze pošle do laboratoře. Biopotraviny by v sobě v ideálním případě neměly obsahovat vůbec žádné nežádoucí látky. Pokud se přeci jen najde něco nekorektního, klas, zrno či list se stává důkazem doličným.


Potraviny bohužel může znehodnotit i prolétající letadlo s pesticidy či sousední farmář, který se k postupům biozemědělství nepřiklání. Snahu o poctivé biofarmářství může pokazit i vítr, který zanese škodlivé částečky až do půdy biozemědělce.


Nejčastěji biokontroloři odhalí nežádoucí hnojiva či jiný původ skotu


I sebemenší kontaminace pozemku chemickou látkou stačí k tomu, že tato plocha se nemůže nadále vydávat za ekologickou půdu a vyškrtne se z ekologického statutu. Pár náhodně uniklých kapek z traktoru pak může způsobit celkem velké zemětřesení. Kvůli takovémuto náhodnému přešlapu se produkty vypěstované na této půdě nemohou po jasně definovanou dobu označovat jako bio.


Bio stádu může zkazit reputaci i pouze jeden kus „ze špatné rodiny"


Stopku označení „bioprodukt" může zajistit i jeden kus ze stáda nepocházející z biochovu. Po tomto prohřešku nastává obdobná situace jako u chybného postupu u bioproduktů. Maso z tohoto stáda nesmí být po vymezenou dobu označováno jako certifikovaný biovýrobek. Všem biofarmářům hrozí ze zákona sankce až do výše 1 milionu korun a také možné snížení dotace.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč