Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Zaměření pozemku

Jak probíhá zaměření pozemku, jaká je jeho cena a jaké mohou nastat právní komplikace? Čtěte..

Vydáno: 27.05.2015

Možná si právě říkáte, že Vás se tento problém netýká. Pozemek, který spravujete, zdědil už Váš prapradědeček a od těch dob se s pozemkem nijak nemanipulovalo. Tak kde by měl být problém a proč se zajímat o zaměření pozemku?

Problém nastává právě u starých katastrálních map. Ty jsou v mnohých případech až 150 let staré, a proto není divu, že odchylky na těchto mapách dosahují v hraničních bodech místy až 3 metry. Tento fakt procházel dlouhá léta bez povšimnutí a současná praxe naznačuje, že majitelé nemovitostí, mnohokrát ani o těchto skutečnostech nemají ponětí. Ty často vyplynou na povrch až v době, kdy se vlastníci rozhodnou se svým majetkem nějakým způsobem naložit.

Důležité je si uvědomit, že předmětem převodu je vždy pozemek v takových hranicích, které jsou uvedeny na katastrálním úřadu v katastru nemovitostí. Tyto výměry však nemusí být totožné s hranicemi, tak jak jsou v terénu vyznačeny. Vlastníci takovýchto pozemků mají možnost nepřesné hranice upřesnit. Tento úkon není ale tak snadný, jak se může zdát.

Samotné vytyčení pozemku a vyhotovení dokumentace hned neznamená, že nově vytyčená hranice bude změněna v katastru. V takovém případě musí vlastník vyhotovit další podklady pro změnu souřadnic určených přímým měřením. Všichni vlastníci dotčených pozemků musí být seznámení s výsledky měření a musí jim být předána dokumentace o měření. Pak je jen na samotných vlastnících, zda s výsledky budou souhlasit nebo ne.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Jak se získávají nové souřadnice hraničních bodů pozemků?

Kroků pro vytyčení nových hranic je celá řada. Záleží na tom, jaké podklady z katastru nemovitostí jsou k dispozici. Podle těchto materiálů se provede porovnání s výsledky ze zaměření skutečného stavu v terénu. Početními postupy se připraví vytyčovací prvky, podle kterých pak proběhne vytyčení skutečné hranice pozemku.

Jsou-li pozemky vytyčeny nespornými hranicemi v terénu (ty tvoří: ploty, zdi, hraniční znaky v lomových bodech), geodet tyto hranice zaměří a porovná s údaji z katastrálního úřadu. Pokud však pozemky nemají vytyčené nesporné hranice a vlastníci hranice neznají. Musí geodet nejprve provést jejich vytyčení. Pak může být provedeno nové zaměření a vyhotovení nového geodetického plánu. Samozřejmě musí být vyhotoveno souhlasné prohlášení o shodě na průběhu hranic pozemků, které musí učinit všichni vlastnící, jež se tento nově vytyčený společný bod týká.

Pokud se vlastníci dotčených pozemků neshodnou a jejich názory na vytyčení hranic jsou odlišné. Mohou vlastnící vymezit pochybnou část pozemku a spor řešit pomocí žaloby na určení právního vztahu k takto vymezené části pozemku prostřednictvím moci soudní.

Cena zaměření pozemku

Cena geodetických prací je rozdílná a záleží jen na osobě nebo firmě, která Vám bude práce provádět. Obecně bývá cena za zaměření a vytyčení hranice odvozena podle zaměřených hektarů, přístupnosti a členitosti terénu. Nebo od požadované stabilizace vytyčovaných bodů. Orientačně si připravte částku kolem 3500Kč a za stabilizaci bodů plastovými mezníky kolem 150Kč za jeden bod. V ceně zaměření by mělo být zahrnuto i zpracování vytyčovacího protokolu.

 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč