Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Dotace pro zemědělce pro rok 2016

Vedení Agrární komory předneslo na konci srpna v Českých Budějovicích své požadavky na současného ministra zemědělství Mariana Jurečku...

Vydáno: 10.09.2015

Vedení Agrární komory předneslo na konci srpna v Českých Budějovicích své požadavky na současného ministra zemědělství Mariana Jurečku. Ten dostal ultimátum do konce měsíce září, které zahrnuje například i nové dotační programy pro producenty mléka.

Ministr zemědělství by měl schválit nový dotační program pro podporu výkupů přebytků mléka za státní peníze. Ceny mléka klesají nejen v České republice, ale i v celé Evropské unii kvůli ruskému embargu na dovoz potravin, které tuzemským zemědělcům způsobilo ztrátu zhruba miliardu korun. Ceny dále klesají kvůli zrušení mléčných kvót na výrobu, výkup a zpracování, které Evropská unie zrušila už na konci března a kvůli kterým mají zemědělci strach z importu levného mléka z ostatních zemí. Proti tomuto problému se už ohradili například v Maďarsku, kde je roční produkce mléka slabší než v ostatních zemích Evropské unie a kvůli tomu se tamní zemědělci bojí, že jejich zemi brzy zaplaví dodávky levného mléka ze zahraničí, kvůli kterým budou muset menší mlékaři ukončit činnost.

Podle ministra Jurečky musí dotační programy a konečnou výši dotací schválit Evropská komise. Momentálně se počítá s tím, že výše dotace pro zemědělce bude až dva tisíce korun na jednu dojnici s tím, že pokud se zpracovatelé mléka zapojí do režimu jakostního mléka, mohou dostat až korunu za jeden litr. Státní zemědělský intervenční fond také potvrdil, že vzrostou dotace na mléčné výrobky pro školáky. Tyto dotace mohou dosáhnout až 60,5 milionu korun s tím, že 12 milionů korun půjde ze zdrojů Evropské unie a zbytek z českého rozpočtu.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Česká Agrární komora jako další body uvádí pokrytí nákladů na vedení evidence zvířat, zvýšení podpory kontroly užitkovosti skotu, dotace na zvýšení kvality půdy, podle kterých se počítá například se zvýšením podílu humusu v orné půdě, který působí pozitivně na její úrodnost a zároveň snižuje riziko její degradace. Dále se počítá s urychlením již připravených programů, které již má ministerstvo připravené a které jen čekají na spuštění. Jde například o program podpory kvalitního mléka.

Ministr Jurečka dále uvádí, že zdroje ministerstva jsou v ohledu zemědělských dotací výrazně omezené. O rozpočtu momentálně jedná s ministrem financí Andrejem Babišem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Jurečka mimo jiné požaduje po Andreji Babišovi další miliardu navíc, která mu v rozpočtu schází kvůli letošním problémům v zemědělství.

Začínající mladí zemědělci se navíc mohou zapojit do programu, v jehož rámci mohou získat dotaci až 45 tisíc EUR. Je však nutné splnit několik podmínek, první z nich je věk zemědělce, který k datu podání žádosti nesmí překročit 40 let. Zemědělec také musí dodat osvědčení o zemědělském podnikání, které dosahuje stáří maximálně 36 měsíců k datu podání žádosti.

O dalším vývoji zemědělských dotací pro rok 2016 samozřejmě budeme informovat prostřednictvím dalších článků na našem webu. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč