Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Daň z nemovitosti 2016. Jakých změn se dočká?

Kdo bude platit daň z nabití nemovitých věcí v roce 2016, jak ji bude možné platit a co se tím změní? Dočtete se v našem článku.

Vydáno: 22.11.2015

Výkup pozemků - rychle a za hotové

Daň z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti) se v roce 2016 pravděpodobně dočká velkých změn. Vláda schválila návrh ministerstva financí. Pokud návrh projde poslaneckou sněmovnou, od dubna příštího roku už by měl daň z nabytí nemovitých věcí platit jen kupující.

„Jednoznačné vymezení nabyvatele jako poplatníka daně přitom nejen odpovídá koncepci většiny evropských zemí, ale odstraní i problémy, které v praxi mohou v důsledku možnosti volby poplatníka vznikat, například při směně nemovitých věcí nebo při nabytí nemovité věci z majetku České republiky,“ uvádí předkládací zpráva k zákonu o dani z nabytí nemovitých věcí. Podle aktuálně platné úpravy  roce 2015 se mohou prodávající a kupující dohodnout, kdo z nich daň nakonec zaplatí.

Další změnou je rozšíření předmětu daně z nabytí nemovitých věcí o případy smluvního prodloužení práva stavby. Ministerstvo financí v návrhu, který schválila vláda, omezuje osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově by se mělo vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané. Nebude se již vztahovat na stavby rozestavěné, jako tomu bylo dříve.

Nový zákon také mění systém zdanění nabytí inženýrských sítí a od daně osvobozuje nabytí nemovitých věcí územními samosprávnými celky ve veřejném zájmu. Novela zákona má též zjednodušit určení základu daně v případě směny nemovitých věcí.

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Hraďte daň z nemovitosti prostřednictvím SIPO

Poplatníci daně z nemovitosti budou mít od příštího roku novou možnost, jak ji zaplatit. Kromě obvyklých plateb prováděných na základě složenek, které finanční úřad posílá každý rok všem vlastníkům nemovitostí, bude pro placení daně nově možné využít Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva (SIPO) České pošty. Oznámení o placení daně prostřednictvím SIPO je třeba doručit na finanční úřad na předepsaném formuláři.

Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO si můžete stáhnout zde.

 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč