Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

V Česku chybí zásadní opatření pro boj se suchem, stejně jako potřebná právní úprava.

K těmto závěrům došel Nejvyšší kontrolní úřad, když prověřoval aktivity na ministerstvu zemědělství a ministerstvu životního prostředí. Ministerstva se závěry kontroly nesouhlasí.

Vydáno: 08.11.2019

Podle kontrolorů také nejsou současné dotační programy na řešení problematiky sucha připraveny a ministerstva nové nezavedla, výjimkou je pouze program Dešťovka. Škody, které sucho způsobilo loni, činily podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), 24 miliard korun.

Nejvyšší kontrolní úřad uvedl, že sucho a nedostatek vody měla ministerstva řešit prostřednictvím 49 úkolů stanovených vládou v roce 2015. A že obsahem těchto úkolů bylo například připravit analýzu, vypracovat návrh, zhodnotit potenciál zavádění postupů do praxe. Skutečné změny, které by mohly reálně pomoci, už však na tyto úkoly ale nenavazovaly. Většina plánů tak podle úřadu zatím realizována nebyla. Týká se to například výstavby přehradních nádrží nebo propojování vodohospodářských soustav.

Zdroj NKÚ uvádí, že se změny dosud nedočkal ani přístup k pěstování zemědělských plodin pro energetické účely, se kterou vláda v koncepci počítala. Podíl řepky na českých polích vzrostl mezi lety 2015 až 2018 o 45 tisíc hektarů.
Ministerstvo životního prostředí ale tvrdí, že uskutečňuje tisíce opatření. Od roku 2014 investovalo do více než 14 tisíc projektů zaměřených na sucho téměř 11 miliard korun. Založilo také Národní koalici boje proti suchu, kde všechny naše stávající i navrhované programy konzultuje se špičkovými experty z akademické sféry i z praxe. Tvrzení, že ministerstva nevytvořila nové dotační programy, označilo MŽP za snadno prokazatelnou nepravdu.

Ministerstvo uvedlo, že boj se suchem zásadně upravil i Národní program Životního prostředí, jehož součástí je třeba i velmi úspěšný program budování nových zdrojů pitné vody pro obce, kterého již využilo více než 400 obcí, a kvalitní pitnou vodu tak získalo téměř 200 tisíc lidí. Zmínilo i nový program podpory hospodaření se srážkovými vodami ve městech.
Ministerstvo zemědělství také upozornilo, že od roku 2016 spustilo například dotační program Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádrží. Z něj podpořilo rekonstrukci či stavbu více než 530 obecních rybníků.
Podle NKÚ obě ministerstva financují boj se suchem ze 37 dotačních programů, z nichž v letech 2017 a 2018 rozdělila téměř 28 miliard korun.

Podle kontrolorů není ideální ani spolupráce obou ministerstev. Neshodují se například na znění takzvané protierozní vyhlášky, jejíž přijetí je klíčové pro zlepšení hospodaření na zemědělské půdě a její schopnosti zadržet vodu. Kontroloři také zjistili, že ministerstva podporovala protichůdná opatření. Ministerstvo zemědělství rozdělovalo peníze na stavbu umělých koryt drobných vodních toků, zatímco MŽP prý prosazovalo opačný koncept a umělá koryta odstraňovalo s tím, že urychlují odtok vody z krajiny.

Ministr životního prostředí Richard Brabec ale považuje spolupráci obou ministerstev za velmi dobrou. Ani ministerstvo zemědělství s kritikou spolupráce nesouhlasí. Zdůraznilo, že podporuje opravy drobných vodních toků v zastavěném území měst a obcí, zcela v souladu s vodním zákonem, který nařizuje se o vodní díla starat.

Zdroj: idnes

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč