Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Jak bojovat se zemědělskými problémy v roce 2020 - 2021

Zatímco celé Česko řeší koronavirovou epidemii, farmáři řeší akutní nedostatek sezónních pracovníků a farmáři jen složitě zakládají výsadby plodin jako je paprika či chmel.

Vydáno: 30.10.2020

Zatímco celé Česko řeší koronavirovou epidemii, která ochromila nejen tuzemsko, farmáři řeší akutní nedostatek sezónních pracovníků, který se snaží kompenzovat například zapojením studentů nejen zemědělských vysokých škol. Kvůli současným problémům se do ČR nedostanou tradiční brigádníci ze zemí východní Evropy a farmáři jen složitě zakládají výsadby plodin jako je například paprika na Jižní Moravě či chmel v okolí Žatecka a Lounska. Jako každý rok přicházejí problémy s vrtkavým počasím. Například chladný konec března a suchý duben plodinám nepřispěl. Co tedy můžete s klimatickými problémy dělat?


Jedna ze zásadních možností je, změnit své plodinové portfolio. To ovšem vyžaduje značnou flexibilitu a znalosti, společně s ochotou, měnit téměř vše. K tomu se například uchylují vinaři, kteří vysazují odolnější odrůdy hroznů, které se lépe adaptují na sucho a rozdíly v teplotách.


Druhou možností může být digitalizace. Ta ovšem neznamená změnu klimatických podmínek, ovšem mnohem lepší přípravu na ně. Zapojením moderních technologií farmáři mají přehled například o tom, jak se vyvíjí teploty a hodnota srážek v jejich sadech či na poli. Mohou tak reagovat na změny, které by jinak museli zjišťovat mechanicky. To se odráží na samotné výsadbě, která může být přesně naplánovaná podle stavu vláhy v půdě. I díky tomu se podle propočtů zvýší úrodnost plodin o více než 10 %. Přehled o skutečném stavu půdy v reálném čase může mít zemědělec na obrazovce chytrého telefonu či tabletu během pár vteřin a neriskuje tak, že mu úroda například uschne. Stále tedy platí, že má informace hodnotu zlata.


Koronavirová epidemie a s tím související nouzový stav mohou postupné digitalizaci v uvozovkách částečně pomoci. ,,Nedostatek pracovníků a nepředvídatelné klimatické podmínky", budou farmáře nutit do stále většího zefektivňování práce. Aby nepřišli o úrodu a byli stále konkurenceschopní, budou muset své procesy zjednodušit a zrychlit. Pokud začnou digitalizovat a využijí senzory či chytrou telematiku, tak budou mít víc času na samotnou práci, nebudou trávit dlouhé hodiny v kanceláři a budou mít detailní přehled o tom, v jaké kondici se jejich farma nachází.


Zdroj: http://www.enviweb.cz/116168

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč