Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Vše co potřebujete vědět o stavebním povolení

V dnešní době pokud chcete něco postavit, je vyžadováno, aby jste měli stavební povolení. To je dokument, který je nezbytný pro stavbu nemovitosti, úprav terénu a nebo provádění udržovacích prací.

Vydáno: 26.02.2021

V dnešní době pokud chcete něco postavit, je vyžadováno, aby jste měli stavební povolení. To je dokument, který je nezbytný pro stavbu nemovitosti, úprav terénu a nebo provádění udržovacích prací. Stavební povolení vám musí schválit stavební úřad, který stanoví všechny podmínky pro provedení nebo užívání stavby.


Získání stavebního povolení je v dnešní době běh na dlouhou trať. Nejprve se svým projektem musíte dojít na krajskou hygienickou stanici a odbor životního prostředí. Bez jejich souhlasu nikdy stavební povolení nemůžete získat. Poté s návrhy na stavbu a povoleními dojdete na stavební úřad, kde vám úředníci stavbu schválí. Pozor! Lhůty na schválení stavby úřadem jsou 60 – 90 dnů, proto je na místě začít povolení vyřizovat s dostatečným časovým odstupem před zahájením stavby. Do této lhůty nejsou započítávány připomínky a různá doplnění projektu, proto vyřízení trvá déle než zmiňovaných 90 dnů. Pokud jde všechno dobře, vyřídit stavební povolení trvá zhruba půl roku. Když se objeví nějaké komplikace, může se to protáhnout i na jeden rok.

 

Ne na všechny stavby je vyžadováno stavební povolení. Můžete si vystačit jen s ohlášením stavby nebo dokonce můžete stavět bez povolení i ohlášení pokud splníte určité podmínky.
Bez ohlášení můžete stavět:

  • zdi do výšky 1 metru
  • oplocení do výšky 2 metrů
  • skleníky o maximální rozloze 40 m2do výšky 5 metrů
  • stavby o maximální rozloze 25 m2do výšky 5 metrů a podsklepené do 3 metrů

 

Stavby bez ohlášení musí být postavené nejméně 2 metry od hranice pozemku.


Stavbu musíte ohlásit pokud nesplňujete podmínky pro stavby bez ohlášení a dodržet podmínku, že stavba musí mít nanejvýš jedno nadzemní podlaží a dvě podlaží s podkrovím.


Na stávajících stavbách lze provádět změny, které:

  • nezasahují do nosných konstrukcí,
  • nemění vzhled stavby,
  • nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí.

 

Pro ohlášení stavby je dobré mít dobré vztahy se sousedy, protože k ohlášení stavby potřebujete jejich souhlas.


Pokud si nevystačíte se stavbou bez ohlášení a vaše stavba přeroste i požadavky ohlášení stavby, pak nezbývá jiná možnost než si nechat udělat stavební povolení. Poslední rada na závěr: když už získáte stavební povolení dávejte pozor na jeho platnost. Stavební povolení má totiž platnost pouze 2 roky od nabytí právní moci.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč