Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Rekordní výše úvěrů pro zemědělce

Zemědělci se stále více zadlužují, dotace spolknou největší podniky.

Vydáno: 28.08.2017 jt

V loňském roce se zvedla výše úvěru v zemědělství oproti roku 2015 o 8%. Rostoucí tendence v letošním roce pokračuje. Sedláci si půjčují hlavně na zemědělské stroje, stavby stodol, dojnic nebo hnojiště.

Většina menších zemědělců obdělává své vlastní pozemky. Střední a větší podniky si musí půdu pronajímat. Pronájem půdy je stále oproti okolnímu Rakousku a Německu třetinový, majitelé pozemků očekávají, že nájmy v dlouhodobém horizontu porostou.

Křivka výše půjček v zemědělství jde ruku v ruce s objemem investičních dotací. V rámci programu pro rozvoj venkova se každoročně rozděluje přibližně 2,5 miliardy korun. Rostoucí dotace do zemědělství přispívají k růstu ceny pozemků. Avšak kvůli rostoucí ceně přestávají větší podniky pozemky kupovat. Kupovat pozemky za současné ceny přestává být pro zemědělce ziskové.

Kdo si v Česku půjčuje

Úvěry, které banky poskytují zemědělcům, jsou v celkové výši všech bankami poskytnutých půjček malou položkou. Téměř polovinu financí půjčují banky českým domácnostem. Druhou největší položku půjčují developerům, pak do finanční sféry a do průmyslu. Do zemědělství se z celkové sumy poskytnutých úvěrů dostane 1,8% financí. Více jak 70% z těchto úvěrů jsou půjčky na 5 a více let.

Komu půjdou dotace v budoucnu?

V Evropské unii se nyní řeší, jak přidělování dotací do zemědělství optimalizovat. Unie by ráda více podporovala menší a začínající sedláky, celkově by chtěla náklady na zemědělství snížit. Na to by narazily velké podniky v Česku. Ty momentálně vyberou většinu z rozdělovaných dotací. Sedláci bojují za určení stropu, jaký může zemědělský průmyslový podnik v dotaci získat, jako tomu je v ostatních zemích EU. Ve svých požadavcích ale naráží na nechuť české vlády zde cokoliv měnit. Ministerstvo argumentuje tím, že by se jednalo o diskriminaci velkých podniků. Opoziční strana mluví o tunelování zemědělství a české krajiny. Velké provozy, kromě vybrání velkého množství dotací, zároveň nemají dobrý vliv na své okolí a na životní prostředí. Spojené velké pozemky nedokáží zadržovat vodu a zvyšují riziko erozí, povodní i sucha.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč