Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Jak změnit zahradu na stavební pozemek

Zdědili jste pozemek a chcete na něm postavit dům, ale ejhle. Pozemek je v katastru vedený jako zahrada nebo louka. Co máte udělat proto, aby se z vaší zahrady stala stavební parcela?

Vydáno: 30.04.2019

Kde zjistím druh pozemku?

Pokud chcete znát účel pozemku, máte dvě možnosti, buď navštívíte příslušný katastrální úřad, nebo, a to je jednodušší, zabrouzdáte na jeho webové stránky. Tam velmi snadno naleznete informace o pozemku, jako je výměra nebo právě druh pozemku

Pokud zjistíte, že jde o louku nebo zahradu, nemusíte hned házet flintu do žita a pozemek prodávat. Tyto typy zemědělské půdy je totiž možné přepsat na stavební parcelu. Budete ale muset zjišťovat ještě další informace.

Jaký je územní plán?

Nyní se budete muset vydat na obecní, městský nebo stavební úřad, do jehož evidence pozemek, který vás zajímá, spadá. Úřad ověří, zda byl pozemek zahrnut do zastavitelného území obce. Pokud ano, můžete se radovat, máte v zásadě vyhráno. Pokud ne, pak se připravte na dlouhou a mnohdy trnitou cestu. Budete totiž muset iniciovat změnu územního plánu, což není vždy snadné.

Změna územního plánu

Iniciace změn územního plánu je opravdu složitý proces, při kterém budete muset dokládat mnoho dokumentů, a to nejen žádost, ale například i vyjádření různých expertů. V každém případě je potřeba obalit se trpělivostí, doufat a počítat s tím, že ani přes veškerou snahu nemusíte požadovaného cíle dosáhnout.

Ještě nemáte vyhráno

Pokud získáte kladné stanovisko i od stavebního úřadů, máte před sebou ještě jeden úkol než začnete stavět, a to sice prověření možnosti napojení na inženýrské sítě. Znamená to především zajištění přívodu elektřiny, vody a případně dalších sítí.

Myslet byste měli také na nutnost napojení na komunikaci, ze které by k budoucímu domu měla vést přístupová cesta vyhovující pevností a šířkou příjezdu vozidla integrovaného záchranného systému.

Pokud je vše v pořádku, vypravíte se opět na stavební úřad, kde projednáte záměr stavět, následně zajistíte projektovou dokumentaci. Na jejím základě vám úřad vydá stavební povolení. Nyní můžete začít stavět!

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč