Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Zemědělská půda zdražuje, začíná se projevovat její nedostatek

GE Money Bank, která je v České republice největší bankou financující zemědělce, letos poskytne úvěry na pořízení zemědělské půdy v hodnotě více než jedné miliardy korun. Tato suma sloužící k nákupu luk a polí pro zemědělce se v posledních letech se zvýšila pětkrát. Důvodem tohoto ohromného nárůstu je nejen vysoký zájem ze strany zemědělců, ale také rostoucí cena samotné půdy.

Vydáno: 20.10.2015

Výkup pozemků - rychle a za hotové

Podle ředitele sektoru zemědělství GE Money Bank pana Mojmíra Severina lze podobný vývoj očekávat i do budoucna. Investice porostou i díky novému kolu dotačního programu rozvoje venkova. Do roku 2020 by mohli zemědělci dostat až 5,4 miliardy korun.

S vysokou poptávkou po pozemcích souvisí i vyšší zájem zemědělců o financování zemědělské techniky. Tu zemědělci nakupují mnohem častěji než dříve, tyto investice podporují mimo jiné i dotační programy.

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond začal v průběhu roku poskytovat dotace na úroky z úvěrů na nákup zemědělské půdy, což bylo hlavním impulzem k tomu, aby se trh se zemědělskou půdou rozhýbal. Například výše úvěrů v roce 2013 vzrostla oproti roku 2012 téměř dvojnásobně, v roce 2014 pak šlo o nárůst o více než 300 milionů korun

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Za nárůstem úvěrů od banky však nestojí jen vysoký zájem zemědělců, jde také o neustále rostoucí cenu zemědělské půdy, které v posledních letech již začíná být nedostatek. Na tom má velký podíl i fakt, že zemědělskou půdu nakupuje kromě zemědělců například i církev.

Ministerstvo zemědělství vydalo prohlášení, na základě kterého je možné očekávat, že rozsah půdy, se kterou se bude v příštích letech obchodovat, bude stagnovat, nebo dokonce mírně klesat. Tyto odhady stojí na trendech z posledních let, které souvisejí s postupným ukončováním převodů státní půdy do soukromého vlastnictví.

V roce 2004, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie, stál hektar zemědělské půdy zhruba 65 tisíc korun, nyní je to již téměř 140 tisíc korun, což představuje v období zhruba 10 let nárůst o více než dvojnásobek. Zemědělskou půdu však nenakupují pouze zemědělci, v poslední době je její nákup chápán i jako atraktivní investice a bezpečné dlouhodobé uložení finančních prostředků.

Zdroj: e15.cz 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč