Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Výkupní ceny mléka dál padají, zemědělci bijí na poplach

V poslední době se výkupní ceny mléka propadají až na nebývalá minima. Někteří chovatelé tak mají problém dostat se s cenou za jeden li...

Vydáno: 30.08.2016

V poslední době se výkupní ceny mléka propadají až na nebývalá minima. Někteří chovatelé tak mají problém dostat se s cenou za jeden litr mléka na šest korun. I tak jsou přitom hluboko pod náklady, ty totiž činí přibližně devět korun na jeden litr.


Příčinou této mléčné krize je embargo na vývoj potravin do Ruska a také efektivní rozšíření chovů krav. Ty v současné době dávají průměrně až dvakrát více mléka, než jak tomu bylo u jejich předchůdkyň před dvaceti lety.


Tuzemské chovy loni vyprodukovaly 2,9 miliardy litrů mléka, což je například stejná hodnota, kterou zemědělci zaznamenali v roce 1966. Rozdíl je ovšem v tom, že tyto necelé tři miliardy litrů mléka vyprodukovalo 1,5 milionu kusů skotu, což je v porovnání s hodnotou z roku 1966 méně než polovina.
ČSÚ eviduje údaje o počtech samotných dojnic.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Například v roce 1995 vyprodukovala jedna dojnice přibližně 4200 litrů mléka za kalendářní rok, kdežto loni už šlo o hodnotu téměř 8 tisíc litrů. Za přibližně 20 let se tedy jedná téměř stoprocentní nárůst. Tato situace ovšem nenastala jen v České republice, podobné nárůsty v posledních letech zaznamenali zemědělci i v dalších zemích EU.


Tato situace by z ekonomického hlediska byla ideální, ale bohužel není. Ptáte se proč? Je to hlavně proto, že současná Evropa mlékem doslova přetéká a kvůli tomu se výkupní ceny mléka pohybují na samotném dně. Díky tomu tak vysoce efektivní chovy majitelům nepřinášejí žádný užitek a čím více mléka vyprodukují, tím více zemědělec tratí.


Za tímto nárůstem stojí hlavně takzvaný holštýnský skot, který byl vyšlechtěn v šedesátých letech v USA speciálně kvůli produkci mléka. V širší míře se posléze začal prosazovat i v Evropě a postupně nahrazoval tradiční plemena, která tu do té doby měla výsadní postavení.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Zemědělská půda, Horní Teplice, 5185m2

Cena: 181 500 Kč

Cena za m2: 35 Kč

Prodej, Zemědělská půda, Chvalšiny, 21761m2

Cena: 631 000 Kč

Cena za m2: 29 Kč

Prodej, Zemědělská půda, Kounov u Rakovníka, 5566m2

Cena: 217 100 Kč

Cena za m2: 39 Kč