Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Prodej nemovitostí v exekuci

Jak probíhá dražba nemovitosti v exekuci

Vydáno: 24.06.2015

Stejně tak jako mince, má i dražba nemovitosti v exekuci dvě strany. Na první straně může být celkem spokojený dražitel, který získal nemovitost za výhodnou částku. Na straně druhé, je ale nešťastný dlužník, který přišel o střechu nad hlavou a navíc za takovou částku, která ani k uhrazení dlužné sumy nestačí. Protože exekutor má právo prodat nemovitost za cenu, která zcela zřejmě ani  nebude cenou tržní.

Exekuce nemovitosti je náročný proces prodeje, který se provádí formou dražby nemovité věci. V takové se konkrétní nemovitý majetek ve vlastnictví dlužníka nabízí ve stanovený den ke koupi zájemcům. Vydražitelem se pak stává ten zájemce, který během dražby nabídnete nejvyšší částku. Z té by pak měli být uhrazený dluh dlužníka. Ten navíc musí uhradit veškeré náklady, které byly spojené s dražbou, a to včetně provize z prodeje nemovitosti. Ta činí obvykle 3 až 7% z dosažené ceny.

Jaké možnosti má dlužník

Jak již bylo řečeno, dostat se do nedobrovolné dražby není nic příjemného a popravdě dlužník nemá moc možností, jak se z této situace vymanit. Důležité je neztrácet hlavu a snažit se hlavně jednat rychle, protože čas zde hraje obrovskou roli.

První možností jak se dražbě vyhnout je samozřejmě vyrovnání dluhu. To je ovšem v mnohých případech pro dlužníka nemožné a tak musí hledat jiné varianty řešení.

Jednou možností jak předejít nedobrovolné dražbě je se pokusit o přímý prodej. Dlužník se souhlasem exekutora má právo nalézt zájemce o jeho nemovitost a tu tak prodat mimo dražbu za částku, které se hodnota nemovitosti alespoň blíží.

Jste zájemce o koupi a nevíte, jak dražby probíhají?

Nemovitosti se mohou dražit dvěma způsoby. První je v dražební místnosti a druhý z pohodlí domova prostřednictvím elektronické aukce. Typ dražby vždy určí soudní exekutor v dražební vyhlášce. Dražby se taky můžete zúčastnit nepřímo, a to pomocí pověřené osoby, které svěříte vaší plnou moc.

Přímá dražba

Jak již bylo řečeno, dražba probíhá podle dražební vyhlášky. Je tedy nutné se dostavit na dražbu v uvedený čas a na konkrétní místo.

Zapojení do dražby je podmíněno složením tzv. dražební jistoty. Jedná se o částku, která je též stanovena v dražební vyhlášce a zaplatit se dá buď převodem na účet exekutora, nebo na místě před zahájením dražby. Nepodaří se vám nemovitost vydražit, dražební jistota vám bude po skončení dražby neprodleně vrácena.

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Průběh přímé dražby

Pokud je vše v pořádku, může se přejít k samotné dražbě. Ta probíhá tzv. anglickou formou. To znamená, že je vyvolána nejnižší možná částka a dražitelé činí nabídky. Nemovitost samozřejmě získává nejvyšší nabízená částka a dražba je ukončena příklepem.

Dražba formou elektronické aukce

V současné době se stávají trendem internetové aukce a tento fenomén se dostal již i na trh s nemovitostmi.

Dražby probíhají na internetových portálech, kde je zapotřebí se zaregistrovat a vyplnit požadované údaje. Poté se můžete připojit ke konkrétní vybrané dražbě, kde musíte prokázat svou totožnost pomocí dokladů konvertovaných do elektronické podoby. Konvertovat doklady můžete například na České poště pomocí služby Czech POINT. Poté stačí už jen zaplatit dražební jistotu, jako v případě přímé dražby a snažit se získat nemovitost za co nejnižší částku.

Nemovitost je vám přiklepnuta

Pokud se vám podaří nemovitost vydražit. Obdržíte Usnesení o příklepu, které vám zašle soudní exekutor.  V tomto dokumentu budete vedeni jako vydražitel a bude pro vás stanovena lhůta pro doplacení ceny. Ta se obvykle zadává v délce dvou měsíců od skončení dražby. Pokud tuto částku doplatíte, stáváte se novým majitelem nemovitosti.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč