Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Obce zvyšují daň z nemovitých věcí

Navýšení daně u nemovitosti prostřednictvím místního koeficientu využilo letos o 9 % obcí více než loni.

Vydáno: 27.01.2016

Výkup pozemků - rychle a za hotové

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí takzvaného místního koeficientu využilo letos 573 obcí a měst z celkových 6250 obcí. To znamená, že možnost změny letos využilo cca 9% obcí, v loňském roce navýšilo daň o 40 obcí méně.

Místní koeficient si mohou obce samy stanovovat od roku 2009 v hodnotě od dvou do pěti. Tento koeficient umožňuje zvýšit sazbu daně u všech nemovitostí s výjimkou orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů a TTP (trvalých travních porostů).

Obce se tímto způsobem snaží vylepšit své rozpočty, aby mohli investovat například do rozvoje služeb či infrastruktury. Daň z nemovitých věcí je totiž stoprocentním příjmem dané obce. Nejvíce obcí letos stanovilo místní koeficient tradičně na hodnotu dva. Daň se nejvíce zvýšila v obci Ostružná u Jeseníku se 169 obyvateli, a to čtyřnásobně. Zástupci obce argumentují tím, že v obci převládají rekreační objekty a penziony, čímž se zvyšují náklady na odpady.

Ke zdvojnásobení daně došlo například také v Mladé Boleslavi nebo východočeském Broumově. Na hodnotu pět stanovilo koeficient stejně jako loni 17 obcí (například o Temelín, Dukovany nebo Boží Dar).

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Platit daň z nemovitosti je třeba každý rok, finanční úřady poplatníkům zasílají složenky s uvedenou výší stanovené daně. Pokud celková daňová povinnost u jednoho správce daně činí méně než 30 korun, daň se neplatí. Daň z nemovitosti je třeba uhradit do konce května.
Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává jednou, a to po pořízení nemovitosti nebo v případě změny. Letos je posledním možným termínem pro podání daně z nemovitých věcí pondělí 1. února. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč