Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Zakáže Evropská komise herbicid Roundup?

V Evropském parlamentu minulý týden Europoslanci hlasovali proti prodloužení licence používání glyfosátu na dalších 10 let.

Vydáno: 30.10.2017 jt

Podle evropských poslanců by se měl herbicid postupně omezovat a v roce 2022 by měl být zakázaný kompletně. Licence by se mohla prodloužit jen o 5 až 7 let oproti původně Evropskou komisí navrhovaným 10 letům. Používání před sklizní by se mělo zakázat co nejdříve.

Jak je glyfosát škodlivý?


Expertýzy se v názorech rozcházejí. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) považují látku za neškodnou. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny naopak mluví o pravděpodobnosti výskytu karcinogenu. Glyfosát se hojně používá v přípravcích na odstraňování plevele. Jako aktivní složka působí v Česku oblíbeném přípravku Roundup společnosti Monsanto. Jeho hlavní výhodou oproti jiným látkám je, že je univerzální. V případě jeho zákazu se dá každá část jeho použití nahradit jinou alternativní látkou.
Na základě výsledků výzkumu ECHA a EFSA navrhla Evropská komise prodloužení licence výroby na dalších 10 let. Nyní po hlasování poslanců hovoří o kratší době.

Rozhodne Evropská komise, ne parlament


Licence vyprší v polovině prosince letošního roku. Konečné rozhodné slovo bude mít Evropská komise společně s ministry zemědělství jednotlivých členských států EU. Česká republika až dosud hlasovala vždy pro další prodloužení licence a neomezené používání. Rezoluce schválená Evropským parlamentem je nezávazná pro rozhodnutí Evropské komise ale rozhodnutí jistě ovlivní .

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

 

Prosinec 2017 - Licence prodlužena

12. prosince 2017 Evropská komise prodloužia licenci na výrobu glyfosátu o dalších 5 let. Pro prodlužení licence hlasovalo 18 členských států. Proti bylo států 9. 
Do roku 2022 by se glyfosát měl zakázat úplně podle nezávazné rezoluce schválené v říjnu europoslanci ve Štrasburku. Používání herbicidu těsně před slizní by se mělo zakázat co nejdříve. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč