Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Jste spoluvlastníkem nemovitosti?

Jak řešit problémy s ostatními vlastníky?

Vydáno: 07.01.2020

Každý spoluvlastník může kdykoli žádat rozdělení a finanční vypořádání.
     Občanský zákoník říká, že nikdo nemůže být nucen ve spoluvlastnictví setrvat. To znamená, že každý má nárok usilovat o vystoupení ze spoluvlastnictví. Pokud na to ostatní nechtějí přistoupit, lze podat žalobu k soudu. Ten může rozdělení odložit, avšak nejdéle o dva roky, pokud by okamžité rozdělení poškodilo ostatní spoluvlastníky. Je výhodné, když lze nemovitost dělit na menší funkční celky (např. bytové jednotky, využitelné pozemky). Rozdělovat lze i asymetricky, např. dům na různě velké byty s tím, že se rozdíly vyrovnají v penězích. Pokud ovšem nemovitost funkčně rozkouskovat nejde a ostatní spoluvlastníci nechtějí nebo nemohou vyplatit toho, který chce odejít, je řešením prodej celku a rozdělení peněz.
Rizika rozdělení spoluvlastnictví v nevhodnou chvíli.
     Právo na rozdělení spoluvlastnictví může někdy představovat hrozbu. Příkladem může být následující situace. Rodiče mají nemovitý majetek. Jeden z nich zemře a druhý dědí společně s dětmi. Vznikne situace, kdy žijící rodič vlastní většinu a děti menšinu domu. To se zdá být pro onoho rodiče komfortní, ale ve skutečnosti není. Kterékoli dítě se může ozvat a požádat jej o rozdělení spoluvlastnictví. Je to jeho zákonné právo. Pokud rodič nemůže dítě „vyplatit", například tím, že rozdělí dům na byty a jeden z nich mu odevzdá, musí mu jeho podíl nahradit v penězích. Nemá-li ovšem dost peněz, těžko v důchodovém věku získá bankovní úvěr. Pak už zbývá jen prodej celé nemovitosti, přestože jde o vypořádání malého podílu. To pro rodiče může v důsledku znamenat nucené stěhování z vlastního bydlení.
Nový občanský zákoník umí rizikům předejít.
     Přitom stačí využít některé instituty občanského zákoníku, které umí hrozbám předejít. Spoluvlastníci mohou uzavřít před notářem dohodu o odkladu zrušení spoluvlastnictví. Dohodou se de facto vzdávají práva požadovat vyplacení svého podílu. Lze ji uzavřít maximálně na deset let, což může být pro přeživšího rodiče dostatečný časový horizont. Dalším a často využívaným řešením je převést nemovitost ještě za života obou rodičů na děti, či jedno z dětí, které vyplatí sourozence. Aby měli rodiče jistotu, že nepřijdou o střechu nad hlavou, zřídí se pro ně zároveň věcné břemeno dožití spojené se zákazem zcizení (tj. prodeje či darování) a zatížení (tj. dání do zástavy) nemovitosti za života rodičů.
To všechno lze udělat, když se věci řeší včas. Dokud převládá dobrá vůle na všech stranách, není akutní potřeba změn a dostupná jsou všechna řešení, včetně bankovního úvěru na vyplacení podílu. Doporučuje se tedy neváhat a včas se obrátit na notáře či advokáta. Pokud máte obavu z konfliktu se spoluvlastníky, nebo konflikt již vzniknul, doporučuji nejdříve využít služeb mediátora. Dobrý mediátor pomůže urovnat spor a nalézt řešení, které je pro všechny přijatelné.

Zdroj: estav.cz

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč