Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Daň z převodu pozemku

Daň z převodu pozemku (nebo také daň z nabytí pozemku) spadá pod daň z nabytí nemovitých věcí, před rokem 2014 známou jako daň z převodu nemovitostí. Kdy převodem nemovitosti se rozumí úplatný převod nebo přechod vlastnictví k nemovitosti z jedné osoby na druhou včetně vypořádání podílového spoluvlastnictví.

Jaká je sazba daně z převodu pozemku?

Sazba daně z nabytí pozemku činí 4% ze základu daně. Základ daně je dán buď cenou pozemku, nebo takzvanou směrnou hodnotou. Směrnou hodnotu určuje na základě typu, polohy a charakteru pozemku finanční úřad, jde v zásadě o cenu místně obvyklou. Daň z nabytí nemovitých věcí se vypočte z vyšší z nich. Pro účely výpočtu daně se ovšem nevychází z celé směrné hodnoty nemovitosti, ale pouze z jejích 75 procent.

Pokud Vás zajímá v jaké přesně výši daň zaplatíte najdete na internetu řadu kalkulaček, které Vám daň z nabytí nemovitých věcí na míru vypočítají. Potřebujete k tomu znát prodejní cenu nemovitosti a vybrat si stanovení ceny směrnou hodnotou nebo znaleckým posudkem a musíte znát jejich hodnoty.  


Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího z oblasti           zemědělských nemovitostí, pozemků a zemědělství - PŘIHLÁSIT ZDE!
 

Výpočet daně z převodu nemovitosti (nabytí nemovitých věcí) podrobně definuje zákon v hlavě IV 340/2013 Sb. Zákonné opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí.

Kdo platí daň z převodu pozemku?

Plátcem daně z nabytí pozemku je prodávající, v případě že se prodávající a kupující nedohodnou na opaku. Za zaplacení daně však ručí kupující, po kterém by daň v případě nezaplacení vymáhal finanční úřad.

inzerce zemědělských nemovitostí