Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Řepka olejná. Je opravdu žlutým morem?

Doslova šílenství vypuklo v posledních dnes okolo žlutého pylu poletujícího ovzduším. Viník se našel velmi rychle a byl veřejně odsouzen bez jakéhokoli důkazu, vždyť ho cestou do práce vidíme na každém kroku. Řepka!

Vydáno: 04.05.2018

Samozřejmě po počáteční hysterii pomalu přichází vystřízlivění a mnozí odborníci upozorňují na to, že pyl, který zasypal Českou republiku, nepochází primárně z řepky, ale spíše z jehličnatých stromů, především smrků a borovic. V kombinaci s velmi suchým a teplým jarem se tak mohla vytvořit mračna, která jedni považují za saharský písek a druzí za pyl řepky olejné.

Nicméně řepkové šílenství trvá dál, a proto je dobré připomenout si některá fakta. Proč vlastně čeští zemědělci pěstují tolik řepky olejné? Co to znamená pro půdu? Pojďme postupně.

Žlutá horečka

V pozadí stojí další univerzální viník, který je dle mnohých zodpovědný za vše špatné, co se v posledních letech v naší zemi stalo? Evropská unie. Její prvotní motivace ale není špatná, naopak je velmi chvályhodná. Tou bylo snížení emisí skleníkových plynů přimícháváním biopaliv do nafty a benzinu.

Nicméně ta jsou samozřejmě dražší, a tak aby se jejich cena snížila, bylo potřeba motivovat zemědělce, aby pěstovali příslušné plodiny, ze kterých je možné biopaliva vyrábět. A právě řepka je jednou z těchto plodin. A začala žlutá horečka.

Produkce řepky se zněkolikanásobila a například v roce 2016 obsadila 339 tisíc hektarů, z toho 109 tisíc hektarů bylo pěstováno výhradně pro výrobu bionafty. Pro srovnání - kukuřice ve stejném roce rostla na 85 tisících hektarech, z nichž pro výrobu bioetanolu bylo využito 13 tisíc hektarů.

Zpět ale k původnímu plánu. EU tvrdila, že spalováním biopaliv v motorech snížíme produkci skleníkového plynu o přinejmenším 35 %. Někteří ekonomové ale už dříve hlásali, že výpočty jsou především v případě řepky chybné a výsledek nebude lepší než 30 %. Přesto se dlouho nic nedělo. Až loni oznámila Evropská unie, že k roku 2020 s finanční podporou produkce řepky skončí, a tak možná ukončí i řepkové šílenství.

Ovzduší nebo půda?

Samozřejmě poté, co Evropská unie rozhodla ukončit podporu pěstování nejen řepky, ale i kukuřice, producenti boipaliv bijí na poplach a argumentují tím, že se zvýší emise vypouštěné do ovzduší. Evropská unie se ale rozhodla sejít ze stezky ochrany ovzduší a zkusit pro změnu stezku ochrany půdy a vodních zdrojů.

To je totiž ten největší problém s pěstováním řepky i kukuřice. Někteří zemědělci účelově pěstují plodiny s vidinou dotací, ale chovají se přitom velmi nešetrně. Čest výjimkám. Pole postříkaná některými druhy pesticidů se mohou stát hrobem pro velké množství včel, ale i ptáků. Navíc škodlivé látky se mohou dostávat i do podzemních vod. Kvalita podzemní vody se stále horší v roce 2016 naměřili experti kontaminaci u 586 z 675 sledovaných vrtů a pramenů.

V případě kukuřice je problematický nejen postřik polí, ale vodní eroze. Kukuřice je totiž často vysazována na nevhodných erozně ohrožených pozemcích, což v kombinaci s širokořádkovou metodou pěstování znamená odplavení nechráněné půdy. Zde může být řešením výsev takzvaných meziplodin, které zaplní mezery mezi rostlinami kukuřice.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Zemědělská půda, Všeradice, 26677m2

Cena: 1 013 726 Kč

Cena za m2: 38 Kč

Prodej, Zemědělská půda, Dlouhá Loučka, 7 841 m2

Cena: 196 000 Kč

Cena za m2: 25 Kč

Prodej, Zemědělská půda, Arnultovice, 10 237 m2

Cena: 255 900 Kč

Cena za m2: 25 Kč